Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Benim Sevdiğim Mevsim - Asılgül Abdırahmanova

   
  Ben Kırgızistan’da yaşıyorum. Kırgızistan’ın ilkimi karasal iklimdir. Dört mevsim var. Kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar.
  Kışın bütün ağaçlar yapraksız kalıyor, kar yağıyor insanlar kalın giyiniyorlar. Kışın insanlar dağa tırmanıyorlar ve kayak yapıyorlar. Kışın bir bayram var. 31 Aralıkta insanlar sofra hazırlıyor, birbirine hediye alıyor, birbirlerini kutluyorlar, çünkü 1 Ocakta yeni yıl başlıyor. Saat on ikide ailece havai fişek atıyorlar.
  Mart, nisan, mayıs ayları ilkbahar mevsiminin aylarıdır. Bu mevsimde insanlar günlerini sokakta, parkta geçiriyorlar. Kuşlar da buraya geliyorlar. Martta Kırgızlarda Nevruz Bayramı var. Bu bayram milli bayramdır. Bu bayramda insanlar meydana, parklara gidiyor ve geziyorlar. Şarkıcılar konser veriyorlar. Aileler akrabalarıyla evde toplanıyor, sohbet ediyor ve iyi dilekler diliyorlar.
  Yaz mevsimin ayları haziran, temmuz ve ağustos. Yazın aileler Issık göle gidiyorlar. Orada dinleniyorlar, gölde yüzüyorlar, güneşleniyorlar. Yazın insanlar ince giyiniyorlar, çünkü hava çok sıcak. 31 Ağustosta Kırgızların bağımsızlık Bayramı var. Cumhurbaşkanımız bizi kutluyor ve insanlar bu bayramı kutluyorlar. Sonbaharda hava ılık, sık sık yağmur yağıyor. Bazı insanlar yağmur yamasa da yanlarında şemsiye taşıyorlar.
  Benim en sevdiğim mevsimler yaz ve sonbahar. Çünkü yazın çok vaktim var. Akşam arkadaşlarımla lokantalara gidiyorum. Hava saat onda kararıyor, bu yüzden sokaktan eve geç geliyorum. Yazın bir yerlere gidiyorum. Ailemle sanatoryumlara, göllere, ormanlara ve başka bölgelere gidiyorum. Ben sonbaharda doğdum, belki bu yüzden sonbaharı çok seviyorum. Sonbaharın havası yazın havasından daha güzel. Çünkü sıcak değil ve hava ılık.

  Yazan: Asılgül Abdırahmanova

  (Türkçe Öğreniminde 3. ay)
  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi
  Okutman: Zehra Öztürk