Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Benim Güzel Şehrim! - Asılgül Abdırahmanova

  Benim doğduğum şehir Tokmok. Tokmok, Kırgız Cumhuriyetinin Çüy bölgesindedir. Ben Bişkekte doğdum, fakat bu şehirde büyüdüm ve bu şehri çok iyi biliyorum.
  Tokmok’un merkezinde meydan var. Bayram günleri şehirlilerin şehirliler meydanda toplanıyorlar, çocuklarıyla geziyorlar, atlıkarıncaya biniyorlar ve salıncaklarda sallanıyorlar, gençler de eğleniyorlar. Meydanın yanında park var. Parkta eski muhariplerin anıtı duruyor. Parkta insanlar geziyorlar, hava alıyorlar. Çok kahve ve lokanta var. Tatil günleri bir çok aile kahvelere gidiyor, gençler de kulüplere gidiyorlar. Bizim merkezde pazarımız da var. Pazarımız her gün kalabalık ve burada her gün insanlar alış veriş yapıyorlar. Otogarın yanında Kırgız kahramanının anıtı duruyor. Anıtın törenle açılması 28 Ağustosta oldu. Anıtın etrafında banklar var. Banklarda çocuklu kadınlar, anneler ve çocukları oturuyor, öğrenciler ve yaşlılar da oturuyorlar. Şehrin 12 km güneyinde ünlü Burana kulesi X. yüzyılda kurulmuş. Buraya bir çok turist geliyor, fotoğraf çekiyor, yerliler de oraya gidiyor ve geziyorlar. Kulenin yanında müze var. Müzede kulenin eski resimleri ve taş silahlar var. Tokmok’ta birinci ve üçüncü semtler var. Burada yün fabrikası var, bir de tereyağı ve cam fabrikaları var. İki hastane ve çok eczane var. Tokmok’ta çok okul var. Maalesef , okullarda öğretmenler eksik. Okuldan başka kreşler çok. Bir Tokmok Teknik Üniversitemiz var. Şehirde kültür evi var. Burada şarkıcılar konser veriyorlar ve farklı etkinlikler düzenliyorlar. Büyük yolun yanında şiş kebap satılıyor. Akşamları insanlar buraya geliyorlar, yemek yiyorlar ve dans ediyorlar.
  Benim şehrim böyle, bu benim Tokmok’um. Ben onunla övünüyorum. Herkes için kendi vatanı, memleketi özel ve güzeldir. Benim için de öyle, çünkü memleketimde çocukluğum geçti. Anılarımı da memleketimi de hiç unutmam.
  Yazan: Asılgül Abdırahmanova
  (Türkçe Öğreniminde 3. ay)
  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi
  Okutman: Zehra Öztürk