Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  En Büyük Servet Sağlıktır - Kulpunay Abdıcaparova

           Dünya zenginliklerle doludur. O zenginliklerden en önemli zenginlik insan sağlığıdır. Bence sağlıklı yaşamak güzel hayat geçirmektedir. Sağlık insanlar ve bütün canlılar için havayla sudan daha önemlidir. Sağlık olmazsa bunları kullanamayız. Sağlık olursa amaçlarımıza erişmek için yaşarız. Hayatımızı güzel geçirebiliriz. Sağlık olmasa dünya da duruyor. Sağlığımız olursa dünyamız da parlıyor. Sağlık hayatımızın temizlik kaynağıdır. Mutlu yaşamak, dünyanın güzelliğini görmek için sağlık gereklidir.

           Sağlık beden ve ruh sağlığı biçiminde iki açıdan değerlendirilir. Bunları sağlamak için  bazı kurallara uymamız gerek . Beden sağlığımızı korumak için doğru beslenmeliyiz.  Organizmamıza gerekli olan meyve  ve sebzeleri yemeliyiz. Yemekleri düzenli yemeliyiz. Haftada en az üç gün spor yapmalıyız. Hijyene dikkat etmeliyiz. Sağlığımıza zararları olan alkollü içeceklerden ve sigaradan uzak durmalıyız. Bunların zararları saymakta bitmez. Çünkü bunlar birçok  hastalıklara ve ölümlere sebep olur. Sağlıklı yaşamak için çevremizdeki hava da temiz olmalı.

          Ruh sağlığımızı korumak düzenli bir yaşantıya bağlıdır. Çalışmak kadar dinlenmek ve eğlence ruh salığı için önemlidir. Ölçüsüz çalışma bedeni yarar. Beyni etkiler. Bu yüzden uykuya da yeterli kadar zaman ayırmalıyız. Strese girmemeliyiz. Bunu için sabırlı, dürüst, düzenli olmalıyız. Sağlıklı olmak için iyimser olmamız da yararlı.

            Sağlık her için gerekli olan bir zenginlik. Eğer kişi sağlıklı değilse mutlu olamaz. Onun yüzünden ailesi akrabaları da mutlu olamazlar. İnsana mutluluk bahşetmek iyi bir hediyedir. Hasta olursak gülmeyiz. Morali bozuk birisini sevindirmek ne kadar güzel.

           Sağlıksız insan için dünyada hiçbir şeyin anlamı yoktur. Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir. Hiç kimsenin umudu sönmesin.          

  Yazan:Kulpunay Abdıcaparova

  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

  Okutman:Recep Yürümez

   Konusu: Sağlıklı olmak için neler yapmalıyız veya yapmamalıyız?