Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Atasözü Aklın Gözü - Aysulu Kaybidimova

   
  Bu dünyaya gelen her insan çok mutlu. Çünkü dünyamız çok güzel ve enteresan. Biz atalarımızdan miras kalan bu yerde yaşıyoruz. Atalarımızdan bize bu dünyadan başka pek çok atasözü, sanat vb. manevi miras kaldı. Atasözleri bir dilin zenginliğidir.
  Atasözlerini nasıl anlıyorum? Atasözleri benim için çok değerlidir. Çünkü onlar sayesinde eskiden insanlar geçmişten bugüne doğru yolu bulmuştur. Büyükler geçmişte o sözlerini kullanıp çocuklara eğitim veriyorlarmış. Çocuklar atasözlerini dinledikten sonra akıllı ve terbiyeli oluyorlarmış. En önemlisi terbiyeli oluyorlarmış. Çünkü eskiden terbiye çok önemliymiş. Sonra da o çocuklar büyüdükten sonra kendi çocuklarına atasözlerini anlatıp eğitim veriyorlarmış.
   Atalarımız çok akıllı ve ileri görüşlüydü. Onlar insanlarda nasıl sorunlar olmasın faydalı tavsiyelerde bulunuyorlardı. Atasözlerini bilmek ve onları başkalarına ya da küçüklere öğretmek bizim görevimizdir. Atalarımızın farklı konularla ilgili sözleri vardır.
   Arkadaş bizim için çok önemlidir.Çünkü arkadaşımız her zaman yanımızdadır. Bizim karakterimizi iyi biliyor ve bizim başımıza bir sorun gelse bize her zaman yardım eder. Tabi ki bunları gerçek dost yapar. Dostla ilgili arasözlerimiz var.
   “Dost başa bakar, düşman ayağa.”
  Gerçekten bu böyledir. Dosta karşı da, düşmana karşı da güzel giyinmek gereklidir.Çünkü dost yükselmesini görmek istediği başımıza, düşman, kaymasını beklediği ayağımıza bakar.
   “Dost dostun ayıbını yüzüne söyler.”
  Gerçek dostumuz ayıbımızı yüzümüze karşı söyler. Bu bizi uyarmaya, başkasına söyleyen kovculuk etmiş olur. Dost bunu yapmaz.
   Akıl insandaki en iyi ve önemli sıfattır. Çünkü her insanda akılın olması gerek. Akıl olsa insanın amacı oluyor. Hayatı ilginç mantıklı geçer. Her insanda %1 akıl var, kalan %99’u bizim çabamız. Akılla ilgili de atasözleri vardır.
  “Akıl para ile satılmaz.”
  Gerçekten akıl parayla satılmaz. Bu yüzden bizim akıllı olmamız gerekiyor. Nasıl? İlkin eğitimli olmak lazım. Çok kitap okumak gerek. Vaktimizi boşu boşuna geçirmemek gerek.
  “Akıllı söylemeden düşünür, akılsız düşünmeden söyler.” “Akıl kişiye sermayedir.”
  Bir kimsenin başarılı olduğu işlerde temel araç ve en büyük etken akıldır.
   Para günümüzde önemli bir şeydir. Aşağı yukarı tüm sorunlarımızı parayla çözüyoruz. Biz parayı kazanıyoruz ve harcıyoruz. Bu yüzden parayı doğru kullanmak lazım. Parayla da ilgili atasözleri vardır.
   “Para dediğin el kiri.”
  Para elde kalmaz,kullanılır, harcanır.
   “Paranın bitmesine bakma, işinin bitmesine bak.”
  Yapmak istediğin işi yapabildinse bu uğurda harcadığın paralara acıma. Çünkü para, istediğin işi yapmak içindir.
   Bunlar gibi atasözlerini bilmemiz gerekiyor. Çünkü onların bizim için çok faydası var. Bu yüzden hep beraber atasözlerini öğrenelim ve öğretelim.
  Yazan: Aysulu Kaybidinova
  (Türkçe Öğreniminde 4. ay)
  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi
  Okutman: Zehra Öztürk