Sinema Sanatı - Aycamal Muratalieva


Sinema en güzel sanatlardan biridir, çünkü sinemanın içinde hem de müzik, hem de resim, hem de dans var. Bu yüzden sinema üniversal bir şey.
Ama o üniversal şeyi güzelce yapmak için çok gayret etmek gerek. Çünkü sinema yapmak kolay değil. Mesela bir film yapmak için ilk olarak iyi bir senaryo yazmaklazım, sonra para bulmak lazım, sonra iyi ve yetenekli aktörleri çağırmak gerek. Bu ancak işlerin küçük bir parçası. Bunun için sinema sadece güzel bir sanat değil, sinema emektir.
Önce filmler çok azdı, ama şimdi dünyanın her ülkesinde sinema yapılıyor be bütün şehirlerin köşesinde filmler satılıyor. Şimdi sinema sanatı çok yaygındır, çünkü sinema yapan insanlar: yönetmenler, prodüktörler, oyuncular sinemadan çok para kazanıyorlar ve biz bunları seçiyoruz.şimdi ne istersek onu izleyebiliriz. Ama son yıllarda güzel bir film bulmak bize çok zor geliyor, çünkü sinemanın hepsi güzel değil ve şimdi her yıl sinema kötüleşiyor. Mesela bugün akılsız, mantıksız ve hiç bir şey öğretmeyen filmler çok fazla, çünkü yönetmenler sadece para için filmler yaparlar, ama insanlar hakkında hiç düşünmezler. Böyle filmler sadece 1 gün yaşarlar ve sonra o filmleri herkes unutur, ama akılsız filmler insanlara çok etkiler, mutlaka çocuklara etkiler. Akılklı ve mantıklı filmler ise insana iyi yürekliliği, özeni öğretiler ve güzel şeyler hakında düşünmeye sevk ederler.
Keşke güzel filmler kötü filmlerden daha çok olsaydı, ben daha mutlu insan olacaktım, çünkü film izlemeyi çok severim, ama her zaman iyi film bulamıyorum. Mesela benim en seviğim film ‘New-York’taki sonbahar’. Filmin türü melodram, konusu trajik aşk. O film kanser olan bir genç kız hakkında. O kız 22 yaşında, ama o kız 48’deki bir adama aşık olacak. Onlar birbirlerini çok sevecekler, ama kız kişiyle birlikte sadece bir sonbahar olacak, sonra ölecek. Filmin sonu trajik, ama bence güzel aşk filmlerin birisi budur. Bunun gibi filmlere sanat denilebiliyor. Çünkü filmin içinde gerçek hayat tarif ediliyor, gerçek hayatın tarif etmesi ise gerçek sanattır. Bu yüzden bence hayat hakkında sinema en güzel sinema!
Yazan: Aycamal Muratalieva
Okutman: Abdulselam Arvas
Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR