Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Atasözlerinin Önemi - Mersedes Bakıtbek kızı

           Her ülkenin tarihi, kültürü, dili ve atasözleri var. Kırgız halkının da eski tarihi, büyük kültürü, güzel dili var ve önemli olan atasözleri yönünden zengin. Atasözleri babalardan kalan mirastır. Atasözler atalarımızın tecrübesinden ortaya çıktı diye düşünüyorum. Çünkü bütün atasözleri hayat yaşam hakkında. Her atasözünde akıllı tavsiyeler, bilgiler var. Yukaıda yazdığım gibi Kırgız dili atasözleri yönünden zengin ve atasözleri Kırgızların hayatında çok önemli. Onu Kırgızlar her yerde kullanıyorlar. Mesela, evde, sokakta, eserlerde, şiirlerde çok yerde kullanıyorlar. Atasözleri Kırgız halkının hayatının bir parçası.
  Benim en sevdiğim atasözü ‘İşin kıyısı, çorbanın koıyusu’. Çünkü her zaman anneannem bu atasözünü söylüyordu ağabeyime. Ben küçükken anlamıyordum bunu. Bu atasözü neyi anlatıyor diye düşünüyordum. Bir gün dedeme sordum. Anneannemin söylediği atasözü neyi anlatıyor diye. Dedem biraz güldü sonra dedi ki ‘O atasözü çorba hakkında değil, tembel insan hakkında. Hiç bir şey yapmayan ama yemeğe gelince çok yiyen insana söylenir’ dedi. Sonra anladım o atasözünün anlamını.
  Yazan: Mersedes Bakıtbek kızı
  (Türkçe öğreniminde 6.ay)
  Okutman: Kerim Sarıgül
  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi
   
  Yorumlar   
  -1 # misafir1963 19-11-2015 12:30
  Ben ogretmenke ilgili istiyorum plz
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.