Yaşamak İstediğim Yer - Lilya Sana-Siri

         Her insanın yaşamak istediği yeri vardır. Dünyada zengin veya endüstrileşmiş ülkelerde coğu insan şehirlerde yaşiyor. Cünkü şehirlerde her şey modern ve yeni, ilginç cok işler var. Bu yüzden onlar çalışmak için yaşıyorlar. Ama şehrin havası temiz değil. Köyde yaşamak isteyenler de var. Cünkü köyün hayatı bir baska. Mesela, köyde insanlar az, havası temiz, tabiatı güzel.

        Bence şehirde de yaşamak, koyde de yaşamak iyi, güzel. Ben şehirde calışmak için yaşayacağım ve Amerikanın güzel bir şehrinde yaşamak istiyorum. Çünkü orada insanların nasıl yaşadıklarını bilmek, öğrenmek istiyorum. Ben orada yaşarken her hafta sonu şehirden cıkıp tabiatı gezip dinleneceyim. Eğer yaşlılık vaktime kadar çok para kazansam, doğduğum yere , köyüme çok güzel ev yapacağım ve orada olünceye kadar yaşayacağım. Çünkü benim köyüm çok güzel. O yer dünyadaki havası temiz olan yerlerin biri.

          Fakat ben gelecekte nerede yaşayacagimi bilmiyorum. Onu sadece hayat gösterir, çünkü gerçek hayatta insanın istedikleri gerçekleşmez. İnsan büyürken onun istekleri değişir. Ben şimdi çok sevdiğim,vatanımı-Tıvamı, köyümü ve evimi özlüyorum. Oraya cok dönmek istiyorum. Bazen boşuna buraya geldim diye üzülüp düsünürüm. Ben şimdi gerçekten evimde yaşamak istiyorum ve hiç bir yerde yaşamam diyorum kendime.

 Yazan: Lilya Sana-Siri

(Türkçe öğreniminde 5. ay)

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

Okutman:Abduselam Arvas

Konu: Yaşamak istediğiniz yeri anlatınız 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR