Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Bilgisayarın Faydaları ve Zararları - Cıldız Abdılbakı Kızı

  Bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bilgisayar insan hayatına girdiğinden beri, insanların hayatında bazı değişiklikler oldu. İnsanlar fazla güç kullanmadan birçok işini bilgisayarla yapmaya başladı.
  Ama bilgisayarın da olumsuz ve olumlu yönleri vardır. Mesela olumsuz yönü sağlığımıza çok zararlıdır. Bilgisayar sağlığımızı olumsuz etkiler, çünkü uzun süre haraketsiz kalırız ve bu da hem kilo almaya, hem de sağlıksız beslenmeye neden olur. Ondan çıkan zararlı ışınlar gözleri bozar, ona yakından ve fazla baktığımızda gözlerimizin görmesi bozulur, çünkü gözleri daha az kırparız ve kuruluk oluşur, bu gözlerimize olumsuz etki yapar. Monitörün karşısında uzun süre kalmak, baş ağrısı ve yorgunluk gibi etkileri doğurur. Fiziksel olduğu kadar manevi yönde de zararları olabilir. Mesela bazı insanlar saatlerce bilgisayarın başında oturur. Sanal alemlerde gezinir. Kendini dünyadan soyutlar. Sosyal hayatı kalmaz. Bu yüzden bilgisayarı hayat biçimi olarak seçmemeliyiz. Sadece hayatımızda kullandığımız bir kaynak olmalıdır. Özellikle, çocuklarda bu sorunun üzerine eğilmeliyiz. Bilgisayar kullanımını sınırlandırmalıyız.
  Bilgisayarın olumsuz yönleri olduğu gibi, olumlu yönleri de yok değil. Mesela günümüzde insanlar işini bilgisayarla bitiriyor. Özellikle bugünkü günlerde etkisini daha çok gösteriyor. Onu insanlar her şey için kullanıyorlar. Özellikle gençler bilgisayarı çok kullanıyor. Örneğin, ondan her türlü bilgiyi alıyorlar, onun yardımıyla dil öğreniyorlar. Eğer bir yazı yazacak olursa, onu bilgisayarla yapıyorlar. Onda yazdığın bir metni sen istediğin şekilde ona kaydedebilirsin ve ne zaman istiyorsan yazıcı vasıtasıyla kaydettiğin şeyi alabilirsin. İnsanlar onu DVD, teyp, hesap makinesi vb. yerine de kullanabiliyorlar. İnternete girebiliyorlar. İnsan internette her şeye, dünyanın her köşesine ulaşabilir. Evde otururken hiçbir yere gidip gelmeden alışveriş yapıyorlar. Bundan başka daha çok şeyler var. Eğer onları anlatacak olursam ne sayfa yeter yazmaya, ne de kelime yeter anlatmaya.
  Bence bilgisayar olmazsa insan hayatı durmuş gibi olacak. Çünkü günümüzde her yerde gerekli olan şey bilgisayardır.

  CILDIZ ABDILBAKI KIZI
  Hocası: Recep YÜRÜMEZ
  18.04.2012.
  Türkçe öğreniminde 7. ay