Köy ve Şehrin Olumlu ve Olumsuz Yanları - Bagira Ulanova

      Hayat geçer...  Her insanın hayatı nerede olsa da geçer. Köyde olsun ya da şehirde olsun nerede olsa da insan kaderinde ne varsa onu görür,yaşar. İki yerde de istediğimiz gibi  hayat kurabiliriz. Şehirde de, köyde de mutlu olabiliriz. Yani nerede olsa dainsan kaderinde ne varsa onu görür. Bu yüzden “Keşke ben köyde yaşasaydım, mutlu olacaktım.” ya da “Keşke şehirde yaşasaydım hayatım güzel geçecekti.” demeye  gerek yok.

      Şehirde de, köyde de yaşamak güzeldir. Ama ikisinin de olumlu ve olumsuzlukları vardır. Örneğin köyde hava teptemiz, doğaya yakın olabiliriz, sebze ve meyvele süt ürünleri her zaman taze ve çok. Oradaki insanların ilişkileri daha yakın. Yani birbiriyle her zaman iyi ilişkide. Birisine yardım gerekirse bütün komşuları yardım ederler. Hayattaki iyi ve kötü olaylarda birlikte olurlar. Bir de köylüler şehirlere gğ,mre ulusal adetleri, gelenekleri daha çok kulanırlar.

       Köy hayatının olumsuzlukları da var. Mesela, orada yüksek eğitim alamayiz. Çünkü orada üniversiteler yoktur. Hastaneler de az. Bu üyzden ağır hasta olanlar şehre gelip doktarlara gitmeli. Ayrıca köyde iş çok az. Orada bütün insanlar istediğimeslekte çalışamazlar.  

     Şehrin olumsuzlukları da gürültülülük, kalabalık, havasının kirliği vb. çok. Şehirde insanların ilişkileri de iyi değil. Yani komşular arasındaki ilişkiler. Apartmanda yaşayan insanlarbir kapıdan girip çıkyorlar. Ama onlar birbirlerini tanımayabilirler. Şehirde gürültüden, kalabalıktan, caddeddeki arabaların çoktuğundan ya da işlerindeki farklı olaylardan stres yaşıyorlar.

       Şimdi ben kendimden bahsetmek istiyorum. Ben aslında şehirde yaşamak istiyorum. Çünkü ilk önce yüksek eğitimli olup istediğim meslek sahibi olmak istiyorum. Şehirden daha çok şeyler öğrenebiliriz diye düşünüyorum. Burada teknoloji de gelişiyor. Mesela, köye bazı teknolojilere ulaşılmıyor. Ayrıca şehirde eğlence merkezleri de var.bu yüzdenben şehirde yaşayıp, çalışıp ve tatillerimde ya da hafta sonları köye gidip dinlenmek istiyorum. Çünkü doğada dinlenmekle stres ayarız, çok enerji toplarız. Yani ben doğadan da uzakta olmak istemiyorum.

Ayrıca şehirde yaiasak çok ve farklı insanlarla tanışabiliriz. Farklı insanlarla konuşunca aklımız da genişler. Benim şehirde yaşamayı tercih etmemin nedenlerinden de biri de hayatımda iki yerin de yaşamını görmek. Ben bügüne kadar köyde yaşadım. Bunun için çok gururlanıyorum. Çünkü köy hayatını da gördüm. Bundan sonraki hayatıma ise şehirde devam etmek istiyorum. Biraz da insanlar hakkında konuşmak istiyorum. Köylüler şöyle, şehirliler böyle diyekarşılaştırmam. Çünkü  her yerde de hem kötü insanlar, hen de iyi insanlar yaşıyorlar. Bu her insanınkendisine bağlı.

     Ben şehirde yaşamak istiyorum diyorum ama bundan sonra köyde yaşayamam diyemem. Benim için en önemlisi mutlu olmak.     

 

Yazan:Bagira Ulanova

(Türkçe öğreniminde 5. ay)

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

Okutman:  Abduselam Arvas

Konu:Yaşamak istediğiniz yeri anlatınız 

Yorumlar   
-14 # mohammad isalam 25-04-2012 23:50
çok güzel ve kolay bir metindir çünkü ben yabanceyim ve bu metinden çok şey anladım
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
+1 # Guest 16-10-2012 17:42
hiçbirşey bulamadım
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
+2 # Hayri mert 23-02-2014 09:39
Çok güzel bir yazı
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
-2 # Masal 17-11-2017 18:07
Bu sözler çok işime yaradı bundan sonraki şeylerde bütün herkese başarılar
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR