KIRGIZİSTAN - Mahfuza ABDRAZAKOVA

          Benim ana yurdum Kırgızistan. Ben burada doğdum, büyüdüm ve burada okuyorum. Bizim ana yurdumuz beyaz kar giyinen dağlarıyla, yeşil ot giyinen yaylalarıyla, sularıyla çeşitli kuşlarıyla, hayvanlarıyla ve tarihi yerleriyle zengin bir ülke. Her yıl Kırgızistan'a başka ülkelerden çok turist dinlenmek için geliyor. Çünkü Kırgızistan'da güzel yerler çok.

          Kırgızistan Orta Asya'nın kuzey yarım küresinde yer almaktadır. Kuzeyinde Kazakistan, güneydoğusunda Çin ve Tacikistan, batısında ise Özbekistan bulunmaktadır. Resmi adı Kırgızistan Cumhuriyeti'dir. Alanı 198,6 bin km2. Nüfusu 5 milyondan fazladır. Kırgızistan'da Kırgızlardan başka Tacik, Türk, Özbek, Kazak, Rus ve başka milletler de yaşıyor. Kırgızistan'ın resmi dili Kırgızca. Kırgız dili 23 Eylül 1989 yılında resmi dil olarak kabul edilmiştir. Para birimi Som'dur. Kırgızistan 31 Ağustos 1991 yılında bağımsız ülke oldu. O zamandan beri her sene 31 Ağustos Kırgızistan'da bayram olarak kutlanıyor. Başkenti Bişkek şehri, cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'dir. İlk cumhurbaşkanı Askar Akayev'di. Kırgızistan'ın bağımsızlığını simgeleyen marşı, bayrağı ve anayasası var. İklimi ise kışın dondurucu derecede soğuk, yazın bunaltıcı derecede sıcaktır.

          Kırgızistan'da 7 bölge var: Talas, Batken, Narın, Oş, Issıkgöl, Celalabat, Çüy. Bu illerden en büyüğü Narın'dır.

          Kuzeyinde Talas, Çüy, güneyinde Oş, Celalabat, doğusunda Batken, batısında ise Narın ve Issıkgöl bölgeleri bulunuyor.

          Her bölgenin kendi zenginliği vardır. Bişkek'te çok okul, lise, üniversite, fabrika, park, kulüp, kafe ve lokantalar var. Opera-Bale tiyatrosu, Tarih Müzesi, sinemalar, kütüphane ve mağazalar da çok. Alatoo Meydanı insanların bayramlardaki uğrak noktası.

          Talas bölgesinde, yani benim doğduğum ve büyüdüğüm yerde, Manas Bahadır müzesi, türbesi ve Kirov rezervuarı var. Talas'taki insanlar potates ve fasulye yetiştiriyorlar. Yine dünyaca tanınmış Kırgız yazarı Çıngız Aytmatov da Talaslıdır. Talaslıların lehçesi farklıdır.

          Issıkgöl bölgesinde bölgenin adını taşıyan bir göl vardır. Yazın orası başka ülkelerden dinlenmek için gelen adamlarla dolup taşıyor. Ayrıca, gölün sağlığa da faydası olduğu söylenir.

          Oş'taki Hz. Süleyman Dağı'nı insanlar ziyaret ediyorlar. O dağ çok yüksek bir dağ. Oş'lular pamuk yetiştiriyorlar. Talas'lılar gibi onlarında lehçeleri farklı. .

          Narın bölgesinde Kırgızistan'daki en uzun ırmak olan Narın ırmağı bulunuyor. Taş Rabat hanı ve daha çok güzel yerler var.

          Celalabad'da Arslanbap adlı dünyaca ünlü çok büyük bir ceviz ormanı var. Çüy bölgesinde Burana Kulesi var. O kule eskiden zengin bir insan tarafından  kızını düşmanlardan korumak amacıyla yaptırılmış.

          Batken bölgesinde ise Aygül adlı çiçekler yetişiyor. O çiçek Orta Asya'da başka hiç bir yerde yetişmiyor. Batken'de erik çok yetişiyor.

          Kırgızistan'nın insanları merhametli, samimi, yardımsever insanlar.

          Ben Kırgızistan'ın daha çok gelişeceğine inanıyorum. Biz onun gelişmesi çalışacağız. Her Kırgız gibi, ben de anayurdumu çok seviyorum, onu hiçbir şeyle değişmem.

10.11.2008

Mahfuza ABDRAZAKOVA

(Türkçe öğreniminde 2. ay)

Okutman:

 

Yorumlar   
+1 # Guest 30-07-2013 20:51
ceviz üretiminizde kullandıgınız ceviz ırkları hakkında bilgi ve resim atarsanız sevinirim ben türküm adım çaglar
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR