Gençlerin Problemleri - Vladimir Gornastalev

          Gençler şehrimizin, ülkemizin, dünyamızın geleceği. Başka insanlar gibi gençler de okuyorlar, çalışıyorlar, seviyorlar, nefret ediyorlar, hata yapıyorlar ve onlar da problem yaşıyorlar. Ama onların hayatı, yaşlı insanların hayatından biraz farklı. Bu fark çok büyük değil, ama önemli. Ben de bir gencim, undan dolayı şimdiki gençlerin hayatı nasıl geçiyor, onlar ne yapıyorlar çok iyi biliyorum.

          Ben, şimdiki gençleri ikiye ayırıyorum: Olumlu ve olumsuz gençler.

          Olumlu gençler iyi okuyorlar, iyi çalışıyorlar, hiçbir şeye ve hiç kimseye zarar vermiyorlar. Onlar her zaman mutlu yaşıyorlar. Onların problemleri paranın yetersizliği. Olumsuz gençler ise... Onlar da okuyorlar, çalışıyorlar. Ama çok kötü ve az. Onlar hiçbir şey yapmak istemiyorlar. Annemiz ve babamız her zaman bizimle olacaklar ve ne de olsa yardım edecekler diye düşünüyorlar. Onlar, benim gibi olumlu gençlere problem çıkarıyorlar. Bunun için onlardan nefret ediyorum. Kötü şeylerin sebebi her zaman onlar oluyor.

          Bence gençlerin en başlıca problemi onların belirsizliği, kararsızlığı ve temel amaçlarının olmaması. Bu problem dünyamız kadar yaşlı. Yani dünya var olalı bu problem var.

          Fakat uyuşturucu, alkol, talih oyunları, bunlar sadece gençlerin problemleri değil bütün insanların ve insanlığın problemleri.

18.12.2008

Vladimir Gornastalev

(Türkçe öğreniminde 3. ay)

Okutman: Kerim Sarıgül

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR