Benim Doğum Günüm - Begimay Cumaşova

         Her insan belirli günü doğar. Bazı insanlar doğum gününü kutlamayı sevmiyorlar, ama bazıları çok seviyorlar. Bazıları için doğum günü her zamanki gün gibi, bazılar için ise o gün özel bir gün.

      Benim doğum günüm benim için çok önemli. Ben her zaman doğum günümü sabırsızlıkla bekliyorum. Geçenlerde ben on sekiz yaşını doldurdum. Benim için o gün olağanüstü bir gündü. O gün pazartesiydi. Ben erkenden kalktım, elimi, yüzümü yıkadım. Mutfağa gidip kahvaltı yaptım. Annem, babam, kız kardeşim “Doğu günün kutlu olsun!” diye kutladılar. Sonra yeni elbiselerimi giydim ve üniversiteye gittim. Sınıfa girerken arkadaşlarım ve Okumanm beni kutladılar. Son derste hep birlikte pasta yedik, çay içtik. Sonra arkadaşlarımla yemekhaneye gittik ve yemek yedik. Ondan sonra ben eve gelip hazırlık yapmaya başladım. Çünkü akşam  misafirleri bekliyordum. Ama o gün üniversitede konser vardı ve ben o konsere katıldım. Şiir okudum, komuz çaldım. Konsere beni kutlamak için arkadaşlarım geldi ve konserden sonra onlarla kafeteriyaya gittik. Sohbet ettik, biraz dans ettik. Sonra ben eve geldim.

      Evde çok misafirler vardı. Herkes beni bekliyordu. Eve girerken ben çok sevindim, gözlerime inanamadım, çünkü ağabeyimi gördüm. O beş yıldan beri Londra’daydı ve tam benim doğum günümde Bişkek’e gelmiş. Ben ağabeyimi kucakladım ve sevincimden ağladım, çünkü ben onu beş yıldır görmedim. Biz hep birlikte şarkı söyledik, şaka yaptık, sohbet ettik, ağabeyim Londra’dan bahsetti. Aniden telefon çaldı. Ben telefonu açtım, arayan benim eniştemdi. O beni kutladı ve harika bir şey söyledi “Begimay, senin ablan doğum yaptı, senin yeğenin oldu!” dedi. Ben çok ama çok sevindim, ağzım kulaklarıma vardı. Herkes “Begimay, ablan ve ağabeyin sana çok iyi bir sürpriz yaptılar.” diye güldüler.

     Evet, o gün çok bir ilginç gündü. Amerika’dan ve Kore’den arkadaşlarım bana telefon açtılar, kutladılar. O gün ben çok mutluydum.

    İşte doğum günümü böyle kutladım. O günü ben hiçbir zaman unutmam ve unutamam. O gün beni seven ve bana değer veren insanlar yanımdaydı. Benim ailem,  akrabalarım, dostlarım. Ben de onları çok seviyorum ve her zaman onların yanımda olmasını istiyorum.    

Yazan:Begimay Cumaşova

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

Okuman:Recep Yürümez

Konusu: Doğum gününüzü anlatınız.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR