Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Benim Hayallerim - Asılgül Abdırahmanova

  Ben Nargiza. Bişkek’te Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde okuyorum. Hazırlık sınıfında okuyorum. Benim hayallerim var, onları anlatayım.
  İlk önce ben Türkçe öğrenmeyi çok istiyorum. Beş yıl üniversitede sıkı bir şekilde çalışacağım ve üniversiteden mezun olacağım. Herkes bana: “Niçin sen tercümanlık mesleğini seçtin?” diye soruyor. Ben onlara daima ‘Çünkü ben çocukken bu meslekle ilgilenmeye başladım. Bu meslek benim için ilginç, bu mesleği çok seviyorum ve gelecekte bu hayalimi gerçekleştireceğim’ diye cevap veriyorum. Şu anda ben Kırgızça, Rusça, İngilizceyi çok iyi konuşuyorum ve Türkçeyi de iyi konuşma umudum var. Üniversiteden diploma aldıktan sonra bir şirkette çalışacağım, araba alacağım, büyükçe bir ev alacağım. Aileme yardım edeceğim, erkek kardeşimin prestijli bir üniversiteyi kazanmasına yardım edeceğim. Ben başarılı bir tercüman olacağım. Başka ülkelere gideceğim, yeni yerleri göreceğim, yeni insanlarla tanışacağım. Annemle babama bakacağım, daima onların yanında olacağım. Onların mutlu olmalarına gayret edeceğim, çünkü çocuklarına terbiye verdiler, bizi büyüttüler. Ailemle dünyayı gezeceğim, daima birlikte olacağız. Babama yeni bir araba alacağım. Tokmok’tan Bişkek’e taşınacağız. Annemle farklı mağazalara gideceğim.
  Ben yirmi üç yaşından sonra evleneceğim. Herkes bu sözümü duyduktan sonra şaşırıyor, çünkü bizim zamanımızda kızlar on sekiz yaşında evleniyorlar. Bazen akrabalarım da gülüyorlar ama ben onlara aldırış etmiyorum, çünkü benim amacım var. Bu amaç okumak ve okumak. Elbette, ben evleneceğim ve bu konuyla da ilgili hayallerim var. Benim kocam akıllı, terbiyeli ve neşeli olacak. O benim dayanağım olacak o her zaman benim yanımda olacak. Bizim evimizde kısaca dostluk ve sevgi olacak. Bizim düğünümüzden sonra balayına gideceğiz, eğleneceğiz ve iki çocuğumuz olacak. Benim çok arkadaşlarım olacak. Benim ülkem çok güzel, yüksek dağları var, ünlü gölleri var ama bazı insanlar bunu anlamıyorlar ve tabiatı korumuyorlar. Ben düşünüyorum ki insanlar gelecekte yurtsever olacak, toplum içinde kibar olacaklar. Cumhurbaşkanımız, başbakanımız ve milletvekillerimiz Kırgızistan’ı geliştirecekler.
  Her insanın hayalleri var, benim de var. Bazı insanlar çok para kazanmayı hayal ediyorlar ama ben ilk önce mutlu olmayı ve iç dünyamın zengin olmasına hayal ediyorum. Ben hayallerimi gerçekleştirmeye çabalayacağım ve hiç bir zaman üzülmeyeceğim.
  Yazan: Asılgül Abdırahmanova
  (Türkçe Öğreniminde 4. ay)
  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi
  Okutman: Zehra Öztürk