Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Azamat Çocukken... - Azamat Dolotov

         Ben çocukken yaramaz  bir çocuktum. Her gün bir şey yapmadan duramazdım. Her günüm aynı şekilde geçerdi. Sabah erkenden kalkıp kahvaltı yapmadan evden çıkardım. Sokakta arkadaşlarımla buluşup akşama kadar oynayarak günümü geçirirdim. Bazen öğle yemeğine gelmeyip annemi kızdırıyordum. Annem bana her zaman “Yaramaz çocuklarla oynama, kahvaltı yap, oğle yemeğine zamanında gel, sokakta akşama kadar dolma. ” derdi. Ben ise “Tamam” diyerek yine sokakta arkadaşlarımla dolaşırdım. Bir şey yaparken hiç düşünmezdim. Bazen annemle kavga ederdim. O zaman ben çok mutlu hayat geçirdiğimi hiç düşünmezdim. Bu nedenle erken büyümek isterdim. Şimdi ben anlıyorum, çocukken ben hem mutlu hem de neşeli bir çocuktum. Eğer bana yine bir şans verilirse ben çocuk olmak isterdim.

        Ben çocukken çok şeyler yaptım. Hangisinin kötü hangisinin iyi olduğunu anlıyorum. Çocukken doğru diye düşünerek yaptığım şeylerin kötü olduğunu şimdi anlıyorum.  Çocukken başımdan geçen bir olayı anlatayım. Arkadaşlarımla Bagdan adlı göle gitmek istedim. Ama annem bana izin vermedi. Ben ise izin vermese de arkadaşlarımla Bagdan’a at arabayla gittim. Bagdan’a giderken Korelerin bahçesine uğrayıp 10 tane karpuz çaldık. Koreler bizim peşimizden koştular. Biz at arabasına binip oradan hemen kaçıp Bagdan’a geldik. Gölün kenarında akşama kadar dinlerek karpuzları yedik sonra gölün kenarında hayal kurmaya başladım. “Ben millet vekili olsam, güzel şeyleri yapsam, halkım beni sevse, sonra başbakan seçilsem hem halkımı hem devletimi hem de devletimin güzel şeylerini ve halkımın kültürünü koruyup geliştirerek hayatımı geçirsem. Sonra adımı tarihe altın harflerle yazdırsam!” diye hayal kurarken arkaşım bana “Azamat uyan” diyerek bağırdı. Gözlerimi açsam akşam olmuş. “Eyvah! Beni annem bekliyor galiba” diyerek hemen eve döndüm.

          Gerçekten annem beni evde sopayla bekliyormuş. Ben “sana ne dedim” diyerek sopayla beni dövdü. Bu olaydan sonra annemden izin almadan hiç bir yere gitmedim. Bir hafta anneme küstüm. Ama şimdi düşünüyorum annem beni sevmediği için dövmedi, beni sevdiği için dövdü.

  Yazan: Azamat Dolotov

  Türkçe öğreniminde 4. ay.

  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

  Okuman: Osman Çiğden   

  Konu:Çocukluğunuzdaki ilginç bir olayı anlatınız. 

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.