Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Sinema Dünyası - Arake Mayrambekov


  Sinema dediğimiz zaman aklımıza sevdiğimiz film ya da sevdiğimiz film türü geliyor. Eskiden sinema küçük bir branş olsa da, şimdi bütün endüstri veya sanat olarak kabul ediliyor.sinema bütün dünyadaki insanlara büyük etkiler yapan bir sanat türüdür. Çünkü sinema çok gelişmiş bir endüstrididir ve güncel moderndir. Özellikle bununla gençler çok ilgileniyorlar. Mesela, sinema yıldızları, yöneticileri. Gençler ünlü aktör, aktrislere saygı gösteriyorlar, onlara benzemeyi isteyip onlar gibi giyiniyorlar, onların stilini alıyorlar. Hatta, fanatikler de bulunur. Bu sebeple gençler kötü ya da iyi şeyleri filmlerden alırlar. Ben üzen şey budur, şimdi çok ‘kötü filmler’ çekiyorlar. Onları gören gençlerin psikolojisi olumsuz etkileniyor. Mesela, Amerikalıların gerilim, korku filmleri, savaş, dövüş, falan-filan...
  Ben macera, komedi, belgesel, bazen korku filmleri izlemeyi seviyorum. Tarihi filmlerden de hoşlanırım. Korsanlar hakkında filmler benim çok sevdiğim filmler. Rusların komedi, belgesel filmlerinden hoşlanırım.
  Sinema bizi gerçek hayattan bambaşka bir dünyaya götürüyor. Film izlerken kahramanların acısını paylaşıyoruz. Ama ben her şeyi bırakıp film izleyemem. Bu sebeple konuları sık sık değişen macera filmlerini seviyorum. Kırgız filmlerinden ‘Boz salkın’, ‘Belirsiz yol’, ‘Ak gemi’, ‘Akbara’yın gözyaşı’, ‘Kococaş’, ‘Urkuya’ v.b. filmlerden hoşlanırım ve bunların hepsi sinema endüstrisinde başarılı olan filmlerdir. Sinema tarihine kendi isimlerini altın harflerle yazan insanlar bu filmlerin başarılı olmasına neden oldular. Onlar, Süymönkul Çokmorov, Sabira Gümüşalieva, Tattıbübü Tursunbaeva, Sovetbek Cumagulov gibi yetenekli Kırgızlardır.
  Sinema çekerken yöneticinin rolü som dereceye büyüktür. Çünkü bu iş çok zor. Biz film izlerken filmin nasıl çekildiğine, ona kaç para harcanıldığına, ne kadar vakit gerekli olduğuna önem vermiyoruz. Ama bu işlerin hepsi yöneticinin görevidir. Bence film çekmek bir mozaik gibidir. Çünkü yöneticiler küçük küçük parçalardan bir büyük tekrarlanmayacak resim yapıyorlar. Benim tanıdığım ve saygı gösterdiğim , ‘Boz salkın’ı çeken yönetici Ernest Abdıcaparovdur.
  Yazan: Arake Mayrambekov
  Okutman: Abdulselam Arvas
  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi