Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Şehir Hayatı - Nazira Osmonkulova

         Elbette her insan güzel bir hayat geçirmek ister. İnsanın yaşadığı yer de insanın hayatında önemli rol oynar. Eğer insanlara “Nerede yaşamak istiyorsunuz” diye sorarsanız, aynı şekilde cevap alamazsınız. Çünkü her insanın istekleri ve hayata bakışı farklı. Mesela, bazı insanlar temiz havayı ve gürültüsüz olan köylerde yaşamak isterler. Bazıları eğlenceli yerleri, eğitim almak için gerekli yerleri, büyük binaları olan güzel şehirlerde yaşamak isterler. Ama bazı insanlar köyden ve şehirden uzaklaşıp dağalarda yaşıyorlar. Her insan için her yerde yaşamak ilginç ve güzel. “Şehir hayatı köy hayatınan daha güzel ya da dağlarda yaşamak şehir ve köy hayatınan daha iyi” diye söylemeliyiz. Aslında şehir hayatının da, köy hayatının da kötü ve iyi yönleri var. 

        Ben şehirde yaşamak istiyorum. Şehir hayatı benim için ilginç. Şehirde çok yerler var. Mesela, arkadaşlarla buluşup gezmek için parklar, eğlenceli yerler, sinemalar, tiyatrolar var. Çalışmak için çok şirketler var. Alışveriş yapmak için alışveriş merkezleri, pazarlar var. Eğitim almak için üniversiteler, okullar var. Bence çağdaş medeniyetin üzerine çıkmak, yani kalkınmak için şehirde yaşamak önemli. Ama şehirin de kötü yönleri var. Mesela, hava kirliği, trafiğin yoğunluğu, insanların strese girmesi vb. Ama eğer insan şehirde yaşamak istiyorsa hiçbir şey o insana engel olamaz. Ben de şehirdeki bütün problemlere önem vermiyorum. “Keşke gürültüsüz, havası temiz köyde yaşasaydım” demiyorum. Çünkü bizim hayatımız böylece ilginç ve güzel.        

  Yazan:Nazira Osmonkulova

  (Türkçe öğreniminde 5. ay)

  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

  Okutman:Abdulselem Arvas

  Konu :Nerede yaşamak istiyorsunuz?

   
  Yorumlar   
  +2 # gülsüm 25-04-2012 14:52
  yazı güzel. haftaya münazaramız var. onun için araştırma yapıyordum. bu bana oldukça yararlı oluçak. :lol:
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  0 # aleyna 21-11-2016 13:21
  yazı çok güzel ben 6.sınıfa gidiyorum hoca bize kompozisyonun konusunu verdi ve çok işime yarıyacak :lol: :D
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  -2 # Dsgnams 26-02-2019 16:45
  Ben 6. Sınıfa gidiyorum kompozisyon işime yarayacak
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.