Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  İnsan Hayatındaki Dönemlerin Güzellikleri - Gülvira Maylibekova

           İnsan hayatta üç dönemi yaşar. Her dönemin de kendine özgü özellikleri olur. Her dönemin harika özellikleri olur ve her insan için üç dönnemden de geçmek ilginçtir.
         Birinci dönem çocukluktur. Bence bu en mutlu, temiz, içten, şefkatli duygulara sahip olduğumuz zamandır. Yeni doğan bebeğin yüreği ak kar gibi temizdir. Hangi insan bebeğe kötü şey söyleyebilir? Tabi ki hiç kimse söyleyemez.
         “Ben çocukluğumda başımdan ne olaylar geçirdim!’ diye gülerek hatırlıyorum. Çocukken benim başımdan çok gülünç ve komik olaylar geçti. Bazen ben günümüzdeki çocuklara bakarak düşünüyorum ve bence onlar yaşlı insanlardan daha akıllılar. Onlar sık sık bir şeyler söyleyip şaşırtabilirler. Benim için çocukluğu hatırlamak keyif vericidir.

         Gençlikte hayattaki en ilginç şeyler ortaya çıkıyor. Bu dönemde insanın her konuda dikkatli davranması lazım, çünkü her genç insan her şeyi bilmez ve onun hayat hakkında tecrübesi azdır. Ama bazı olaylarda azimli, sorumluluk sahibi ve idrakli olmalıyız, çünkü sınavlar ve zorluklar karşımıza çıkarabilir.
  Gençken bizim eğitim almaya, istediğimiz amaçlarımıza ulaşmaya, hayattan zevk almaya imkanımız vardır. Bu dönem de hayattaki en önemli dönemlerdendir. Genç olarak bizim güzel, ilginç ve meziyetli yaşam sürdürmeye hakkımız var.
         “Yaşlılar her şeye inanırlar, orta yaşlılar her şeyden kuşkulanırlar, gençler da her şeyi bilirler.” diye atasözü var. Burada yaşlı, orta yaşlı ve gençleri karşılaştırıyor. Tabii ki gençler her şeyi bilirler! Niçin? Çünkü genç kusak ülkemizin geleceği, onların gelecekte ülkemizin gelişmesi için her şeyi yapmaları gerekiyor.
         Yaşlılık da bir gün kapıyı tıklatıp mutlaka gelir. Tabi ki bu dönemin de güzel tarafları vardır. Ama insanların çoğu nedense yaşlanmayı hiç istemezler. Neden? Siz biliyor musunuz?
  Mesela, genç kızlar endamlarını iyi şekilde korumak isterler, yüzlerinde buruşuklukları görmek istemezler. Bence bu sebeple onlar yaşlanmaktan korkarlar.
         Benim fikrimce yaşlılık gençliğe bağlı, çünkü gençken geleceği düşünüp yaşlılığımızı mutlu olarak yaşamaya çalışmalıyız. Mesela ilk olarak kariyer yapmak gerek. Kendimize uygun mesleğe sahip olmalıyız. En önemli şeylerden biri de ailedir. Sadece iyi ve güvenli aile kurarak biz mutlu yaşayabiliriz. İyi bir aile mutluluğun anahtarıdır.
         Her dönem harikadır. İnsan sadece dönemleri iyi şekilde kabul etmeli ve hayatının sonuna kadar kendini mutlu ve sağlıklı insan hissederek yaşamalıdır.
  Yazan: Gülvira Maylibekova
  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Hazırlık Sınıfı Öğrencisi
  Okutman: Zehra Öztürk


   
  Yorumlar   
  +1 # asya 12-05-2015 14:34
  Çok. teşekkür. ederim. emek verene ve verenlere allah razı. olsun. projemden 99. . aldım. :lol:
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  -2 # bebekprenses525 14-05-2015 18:08
  güzel
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  -1 # sıla 14-12-2015 19:01
  :lol: :D :P
  ok güzel ögretmen begendi
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.