Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  NASRETTİN HOCA

  NASRETTİN HOCA

  Nasrettin Hoca, fıkralarıyla ünlüdür.

  Onun ünü Anadolu'nun sınırla­rını aşıp bütün dünyaya yayıldı. Fıkraları yüzyıllar boyunca her ulusa ko­nu oldu.

  Nasrettin Hoca'nın fıkraları, onun hayatından birer bölümdür. Bu bölümlerde Hoca'nın yaşam düşüncesi, duygu ve düşünce dünyası ile Türk halkının özelliklerini buluyoruz.

  Nasrettin Hoca, Türk halkının hoşgörü­sünü, pratik zekâsını, sabrını anlattı.

  Fıkraların baş kahramanı Hoca'nın kendisidir. Diğer kişiler ise Hoca'nm eşi, komşuları, eşeği, oğlu ya da kızı gibi yakın çevresidir.

  Nasrettin Hoca, insanları sever, cimrilerle alay eder. Fıkralarında ah­lâk, âdet ve terbiyeye uygun sonuçlar çıkarır. En ciddî olayların ve kişile­rin komik yönlerini ortaya koyar. Bütün insanlardaki ortak kusuru ustaca yakalar ve anlatır.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.