Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  NASRETTİN HOCA İLE CiMRi ADAM

  (Geniş zaman, -madan ulacı, ad durum ekleri, iyelik ekleri, i-eylemi)

  NASRETTİN HOCA İLE CiMRi ADAM

  Bir gün Nasrettin Hoca, kalabalık bir arkadaş topluluğu ile birlikte kı­ra, gezmeye gider. O ve arkadaşları bir dere kenarında gezerlerken aniden bir adam dereye düşer, ama yüzme bilmediği için derin sulara dalıp çıkma­ya başlar, "imdat, imdat!" diye bağırarak hiç durmadan yardım ister.

  Hoca'nın arkadaşları ellerini adama uzatırlar. Ona "Ver elini, ver eli­ni!" diyerek onu kurtarmak isterler, ama o adam onların ellerini tutmak is­temez. O zaman Nasrettin Hoca, hemen kolunu sıvar ve dere kenarına ge­lip elini adama uzatır. Ona "Al elimi!" diye bağırır. Adam hemen Hoca'nın elini tutar ve kurtulur.

  Hoca'mn arkadaşları bu olaya çok şaşırırlar. Bir arkadaşı Hoca'ya so­rar: "Hocam, neden o adam hiçbirimizin elini tutmadı da yalnızca senin elini tuttu?" Hoca, gülerek şöyle der; "Siz o adamı benim kadar iyi tanı­mazsınız. O adam çok cimridir. Hiç kimseye bir şey vermeye alışık değil­dir. Ona ver elini dediğinizde bu yüzden elini vermedi; oysa ben ona "Al elimi!" dedim. O da hayatta yalnızca almayı sevdiği için elime sımsıkı sa­rıldı."

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.