Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  SONBAHAR

  (Geniş zaman, iyelik ekleri, tanılayan durumu) 

  SONBAHAR

  Pazar günleri arkadaşlarımla parka gezmeğe gideriz. Sonbaharda parklar çok güzel olur. Burada koşarız, oynarız, san yaprakların üzerinde yatarız.

  Bu mevsimde tabiat yeşil elbiselerini çıkarır, renk renk çiçeklerin ye­rine solgun sarı yapraklar gelir. Yapraksız ağaçlar, saçsız yaşlı insanlara benzer. Sonbaharda kuşların sesi de az çıkar. Ağaçların kuru dalları üzerin­de üzgün bir biçimde dururlar, ama birçok kuş uzak ve sıcak ülkelere gi­der. Bu mevsimde bazı insanlar da kendilerini üzgün yorgun ve yalnız his­seder.

  Bu mevsimde havalar yavaş yavaş soğur, insanlar yazlık giysilerini çı­karıp daha kalın giysiler giymeğe başîar, ayrıca okullar da bu mevsimde açılır.

  Her mevsimin ayrı ayrı güzellikleri vardır. Hem sonbaharı hem kışı se­veriz, ama yazı hiç unutamayız.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.