Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Sakla Samanı Gelir Zamanı - Asılgül Abdırahmanova

  SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI - KOMPOZİSYON

  Atasözlerini beğeniyor musunuz? Atasözlerini biliyor musunuz? Atasözlerine değer veriyor musunuz? Bilmem ama ben onları çok seviyor, değer veriyor ve hayatımda kullanıyorum. Şimdi onlardan birini anlatmaya çalışayım. O “Sakla samanı, gelir zamanı” atasözüdür.

  Bu atasözünü önceleri ben anlamıyordum fakat zamanla araştırdım ve anladım. Bence bu atasözü parayla ilgili. Bence saman para, bizim ödülümüz, ücretimiz, emeğimiz. Elbette, biz kendi paralarımızı istediğimiz yere, eşyalara harcıyoruz ama geleceği düşünmüyoruz. Benim bir dayım var. Onun adı Ruslan, 34 yaşında. O herkes gibi okulda okumuş ama üniversiteyi kazanamamış. O bir çok şirkete şoförlük yapmış. O zaman 21 yaşındaymış. Çok para kazanmış ve onları gereksiz eşyalara harcamış. O evlenmeye düşünmemiş, sadece eğlence merkezlerine, gazinolara gitmiş. Seneler geçmiş, müdürü onu işten atmış. O zamandan beri o hiçbir yerde çalışmıyor, sadece kuzeninin evinde oturuyor ve şimdi pişman oluyormuş. O hala bekar deyim işte çalışırken ev, araba alabilirdi, evlenebilirdi ama bunu o düşünmemiş hiç ve sonunda annesine, kuzenine bağlı kalmış. Ben bu atasözünü duyduktan sonra dayımı hatırladım ve dayımın hayatının ilgili örnek olarak yazdım.

  Eğer biz kazancımızı saklarsak gereksiz şeylere harcamazsak, yarınımızı düşünürsek paramız zor günlerde gerekli olur. Biz bilmiyoruz ki gelecekte ne olacak?

  Atasözleri bize doğru yolu gösteriyor, bunu yap, şunu yapma diyorlar. Hadi, atasözleri anlayalım ve dikkate alalım, onları hayatımızda kullanalım.


  Yazan: Asılgül Abdırahmanova

  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

  Okutman: Zehra Öztürk

  Yorumlar   
  -14 # hamo 22-03-2010 16:04
  bence güzelama bundan başka güzel vardır
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  0 # hakan 31-03-2010 17:51
  bence çok anlamli :-* :-x :D
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  0 # Guest 05-12-2012 14:44
  Merhaba ben 5. Sınıfları okutuyorum. Yani öğretmenim. Öğrencilerime bu siteyi önerdim. Ve sizi ve sitenizi tebrik ediyorum. Öğrencilerim sizin sayenizde kompozisyonun nasıl yazıldığını öğrenecekler. Sitenize maşşallah diyorum.
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  -6 # Guest 02-10-2013 19:55
  :lol: site güzelmiş ben 7.sınıf öğretmeniyim öğrencilerim pek bişey anlamamıştı site sayesinde çok şey anladı sağolun teşekkürler
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.