Dil Öğrenenler İçin Tavsiyeler | Kelime Öğrenme Teknikleri

Dil Öğrenenler İçin Tavsiyeler | Kelime Öğrenme Teknikleri

Dil Öğrenirken Yaratıcı Çözümler Üretin

Dil öğrenirken yeni kelime ve kalıplar ezberlemek zaman zaman bizleri yorabilir. Öğrenim sürecini desteklemek için yaratıcı ve eğlenceli tekniklere başvurmak öğrenim sürecini kolaylaştırabilir. Bunlardan en çok tercih edileni, öğrenilen kelimelerin görsellerle desteklenmesidir. Görsel kullanmak hem dikkati hem de öğrenilenlerin hafızadaki kalıcılığını artıracaktır. İşte size birkaç öneri…

Yanınızda Taşımak İçin Küçük Kartlar Hazırlayın

Zorlandığınız kelimeleri size hatırlatacak görsellerle birlikte bir kâğıda basıp, kart boyutlarında kesebilir, çantanıza veya cebinize atabilirsiniz. Böylece canınız sıkıldığında, toplu taşımada hatta sinemada bile ara ara göz atarak kelime hazinenizi geliştirebilirsiniz.

Karikatürleri Çevirmeye Çalışın

Karikatür, basit anlatımla çok şey ifade etme sanatıdır. Bir iki kareyle, bazen tek bir çizimle bizi gülümsetecek tespitler sunar. Karikatürleri çevirmeye, mümkünse orijinal kelimelerin yanına not almaya çalışın. Gülümseyerek öğrendiklerinizi daha kolay hatırlayabildiğinizi fark edeceksiniz.

Evdeki Eşyaları Etiketleyin

Bir diğer öğrenme metodu da etiketlemedir. Günlük hayatta sıkça kullandığımız eşyaların yabancı dildeki karşılıklarını hızlıca öğrenmek ve unutmamak için eşyaların üzerine küçük etiketler eklemek etkili bir yöntem olabilir.

Oyun Oynayın

Öğrenmekte olduğunuz herhangi bir dildeki tabu ve benzeri kelime oyunları, kısıtlı zaman ve stres altında yaratıcı düşünmenizi tetikler. Özellikle arkadaşlarınızla oynayacağınız kelime oyunu, onların kelimeleri öğrenirken nasıl düşündüğünü de gözlemlemenizi sağlar. Böylece bir kelimeyi hatırlamak için birden fazla yol olduğunu fark edersiniz. Her iki durumda da özgüveniniz artar ve kelime öğrenmek yük olmaktan çıkar. Üstelik bu oyunları seviyenize göre kendi kendinize de hazırlayabilirsiniz.
Yukarıda sıraladığımız tüm teknikleri Canva gibi dijital bir tasarım aracını kullanarak kolayca oluşturabilirsiniz. Sadece hazırlamak için harcayacağınız süre bile birçok kelimeyi fark etmeden öğrenmenizi sağlayacaktır. Kolay gelsin.

Teknoloji Sever Eğitmen

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR