Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  İLKBAHAR

  (Mevsimler, Geniş zaman, çokluk ekleri, Bildirme eki)

  İLKBAHAR

  Bir yılda dön mevsim var. İlkbahar, yılın ilk mevsimidir ve bu mev­sim 21 Mart'ta başlar 21 Haziran'da biter.

  ilkbaharda, dağ doruklarında hâlâ kar vardır. Ara sıra ovalara da kar yağar özellikle kuzey ülkelerinde ilkbahar çok sert geçer, ilkbaharda, ge­nellikle hava güzeldir; ne çok sıcak ne de çok soğuktur. Gökyüzü çoğu za­man masmavidir. Mart ve nisan çok yağmurludur, ilkbaharda tabiat kış uy­kusundan uyanır, yemyeşil çimenler ve otlar bahar yağmurlarından sonra kırları süsler. Her yerde tomurcuklar görülür. Bahçelerde çeşit çeşit çiçek­ler açar. Nergisler, sümbüller, menekşeler, karanfiller... Kırlarda ise papat­yalar, gelincikler ve düğün çiçekleri açar.

  ilkbaharda kuşlar da yeniden neşeyle ötmeye başlarlar. Kuşlar bahar sevinciyle yuvalarını yeniden yaparlar. Bir süre sonra minik ve sevimli yav­rular görünmeye başlar.

  Kuşlar, yavruları için böcekler ararlar ve bunları yuvalarına götürüp sarı minik gagalı yavrularına yedirirler. Türkçede sarının bu tatlı tonuna yavruağzı adı verilir.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.