Uluslararası -

Uluslararası - "Balkan Dünyasında Türkçe" Sempozyumu

Türkiye Maarif Vakfı, Tiran New York Üniversitesi bünyesinde bulunan “Balkan Araştırmalar Enstitüsü”, Balkanlar ve Türkiye'nin her yerinden dilbilim, tarih, edebiyat, folklor, etnografya, mimarlık, sosyoloji ve diğer benzer alanlardaki akademisyenleri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Balkan Araştırmalar Enstitüsü (BAE), Balkan ülkeleri ile Türkiye arasındaki kadim dostlukları, tarihi ve kültürel bağları güçlendirmeyi; ortak ilgi alanlarına yönelik olarak Türk-Balkan projelerini hayata geçirmeyi, bu alanlarda uluslararası sempozyumlar ve bilimsel konferanslar düzenlemeyi, Türk ve Balkan akademisyenler ve öğrencilerin arşiv, kütüphane ve saha araştırmalarına destek olmayı hedeflemektedir.

Enstitümüz, Türk ve Balkan bilim adamlarının bilimsel araştırmalarını teşvik ederek, yeni ve kapsamlı çalışmaların da destekleyicisi olacaktır.

Malumlarınız olduğu üzere, 2021 yılı “Yunus Emre ve Türkçe yılı” olarak ilan edilmiştir. Bu bağlamda, Maarif Tiran NY Üniversitesi olarak 24-25 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirecek olduğumuz I. Uluslararası “BALKAN DÜNYASINDA TÜRKÇE” Sempozyumuna katılımınız bir bildiri ile bizleri onurlandıracaktır.

BASVURU FORMU

Genel Konular

  1. Balkan Araştırmalar Enstitüsü tanıtımı.
  2. Balkan ve Türkiye arasında türkoloji alanında yapılabilecek ortak projeleri ve araştırmaları.
  3. Türkoloji alanında yıllar boyunca yapılmış incelemeler (eserler, sözlükler, yazarlar).
  4. Balkandaki türkoloji bölümün durumu.
  5. Dünyadaki türkoloji alanında araştırmalar.

 

DAVETLİ KONUŞMACILAR

 

Duyuru Sayfası

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR