Ankara TÖMER “Yabancı Dil Olarak TÜRKÇE” Öğretimi Sertifika Programı

Ankara TÖMER “Yabancı Dil Olarak TÜRKÇE” Öğretimi Sertifika Programı

Programın Hedef Kitlesi

Yabancı dil olarak Türkçe öğreten öğretmenler (mesleki yeterliliklerine katkı sağlamak amacıyla), yabancı dil olarak Türkçe öğretmeyi hedefleyen üniversite mezunları ya da üniversite son sınıf öğrencileri.

Programın İçeriği ve Amacı

Ankara Üniversitesi TÖMER’deki uygulamalar çerçevesinde Türkçenin yabancı dil olarak öğretimine yönelik kuramsal ve uygulamalı bilgileri vererek bu konuda yeterlilik kazandırmak.

Program Tarihi: 1-14 Haziran 2021

SERTİFİKA PROGRAMI KAYIT FORMU

Programın Uygulanışı

Teorik Dersler

Programın ilk iki haftasında hafta içi üç gün, öğleden sonra 2 saat olmak üzere toplam 12 saat online teorik ders yapılır. Dersler öğleden sonra 14.00 – 15.50 saatleri arasındadır.

Ders İzleme ve Gözlem

Adaylar, programın ikinci haftasından itibaren A.Ü. TÖMER’de Türkçe öğrenen yabancı kursiyerlerden oluşan sınıflarda, hafta içi her gün, kendilerini eğitim sürecinin başından sonuna kadar takip etmekle görevlendirilen rehber öğretim görevlisinin Zoom programı üzerinden online olarak yaptığı Türkçe derslerine online olarak katılarak “Ders izleme ve Gözlem” yapacaktır. Rehber öğretim elemanları, adaylara ders yapacağı saatleri ayrıca bildirecektir. Ders izleme ve gözlem iki hafta süresince toplam 38 saattir.

Örnek Ders Anlatımı

Adaylar, 3. haftada, rehber öğretim elemanının belirleyeceği gün ve saatte, 2 saat online ders anlatır. Bu örnek ders A.Ü. TÖMER’in öğretim elemanlarından oluşan rehber öğretmenlerce izlenerek değerlendirilir.

Ölçme-Değerlendirme ve Sertifikalandırma

Program başlamadan önce her bir aday için bir rehber öğretim elemanı belirlenir ve rehber öğretim elemanına rehberlik ve danışmanlık yapacağı adayla ilgili kişisel bilgilerin, değerlendirme ve takip formlarının yer aldığı bir dosya verilir. Rehber öğretim elemanları, program boyunca rehberlik ve danışmanlığını üstlendikleri adayların, derslere devam, verilen ödevleri yapma, ders anlatma düzlemlerindeki yeterlilikleriyle ilgili konulardaki tutumlarını değerlendirip, değerlendirme formlarına işleyerek genel gözlem ve değerlendirmelerini de içeren bir raporlandırma yaptıktan sonra dosyayı ilgili şubenin Türkçe Birimine teslim eder. Adayların başarı durumlarının değerlendirilmesinde bu raporlar göz önünde bulundurulur. 12 saat online teorik ders, 38 saat online ders izleme ve gözlem, 2 saat örnek ders anlatma olmak üzere toplam 52 saatlik programı tamamladıktan sonra, eğitim sürecini başarıyla tamamlayan adaylara Ankara Üniversitesi TÖMER Müdürü imzalı “Yabancı Dil olarak Türkçe Öğretimi Sertifikası”; bu süreçte gerekli başarıyı elde edemeyen adaylara ise katılım belgesi verilir.

ÜCRET, BAŞVURU VE KAYIT SÜRECİ

Programın Ücreti: 1560 TL.

Ücretin Yatırılacağı Hesap Bilgileri:

IBAN Numarası: TR43-0001-0007-9907-0640-9850 63

Hesap Numarası: 799 – 7064098-5063

Şube: Ziraat Bankası Beşevler Şubesi

Başvuru Tarihleri: 22 Mart 2021 -29 Mart 2021

Önemli Not:

22 Mart 2021 - 29 Mart 2021 tarihleri arasında KESİN kayıt yaptırmak isteyen adayların, başvurularının tamamlanabilmesi için kayıt formlarını ve banka dekontlarını en geç 29 Mart 2021 tarihine kadar Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine göndermesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR