iTILT projesi

iTILT - Interactive Technologies in Language Teaching

“Dil öğretiminde etkileşimli teknolojiler” olarak ifadelendirilebilecek olan iTILT projesi iletişimsel öğretim yaklaşımları kapsamında öğretmenlere etkileşimli tahtalardan nasıl yararlanmaları gerektiği ile ilgili destek sunmayı amaçlamaktadır. İki yıllık bir sürece sahip olan ve Avrupa Birliği yaşam boyu öğrenme çerçevesinde yer alan projeye yedi farklı ülkeden (Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya, Türkiye, İngiltere) 44 öğretmen altı farklı dil (İngilizce, Hollandaca, Fransızca, İspanyolca, Türkçe, Galce), dört faklı eğitim düzIemi (ilkokul, Ortaokul, Lise ve Yükseköğretim) ve yine farklı dil öğrenim seviyelerinde (A1, A2, ..C2) katkıda bulunmuşlardır.

Proje sürecinin sonunda etkileşimli tahta kullanılan derslere ait 250 video ile birlikte öğretmen ve öğrenci görüşleri ile etkileşimli tahta meteryallerine proje web sayfasında (itilt.eu/resources) yer verilmiştir. Proje web sayfasında ayrıca farklı dillerde hazırlanmış İTILT eğitim yönergesi ve İTILT öğretim materyalleri gibi kaynaklara erişim söz konusudur.

www.itilt.eu

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kapsam

Teknolojinin öğrenme ortamına entegrasyonu için öğretmenlerin etkileşimli tahta (ET) ortamının etkili bir şekilde kullanımı ve ET materyalleri geliştirme stratejileri ile ilgili eğitim ve desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. iTILT projesi öğretmen ve öğretmen eğitimcilerine bu konularda yararlanabilecekleri kaynaklar ve örnekler içeren bir platform sunmaktadır:

www.itilt.eu/Resourceshttp://www.itilt.eu/Resources

www.itilt.eu/itilt-training-handbookhttp://www.itilt.eu/itilt-training-handbook

www.itilt.eu/teaching-http://www.itilt.eu/teaching-materials

www.itilt.eu/libraryhttp://www.itilt.eu/library

Proje Süreci

2011 yılı ocak ayın itibariyle başlamış olan proje Yaşam Boyu Öğrenme başlığı altında bütçelendirilmiştir. Proje başlangıcında paydaşlar (www.itilt.eu/partners) etkileşimli tahtların çağdaş dil öğretim sınıflarında kullanımına dönük bir kullanım yönergesi ve örnek öğretim materyalleri hazırlamışlardır. Yönerge aynı zamanda etkileşimli tahta materyalleri geliştirmede gözetilmesi gereken bir takım tasarım ölçütlerini de içermektedir. Yönerge ve öğretim materyalleri 2011 yılı eylül ayında yedi paydaş ülkedeki proje öğretmenlerinin katılımı ile gerçekleştirilen eğitim programlarında kullanılmıştır. 2011 yılı Ekim ayı ile 2012 yılı Haziran ayları arasında proje üyeleri etkileşimli tahta kullanılan derslerden örnek kesitler toplamışlardır. Söz konusu örnekler öncelikle proje öğretmenleri ile daha sonrada proje yaygınlaştırma kesimleri ile ön uygulamadan geçirilmiştir (www.itilt.eu/partners). Proje web sayfası 2013 Ocak ayında erişime açılmıştır. İTILT Projesi 2013 Nisan ayında bitirilecektir/bitirilmiştir.

Ayrıntılı Bilgi:

Web sayfası:http://itilt.eu

E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Twitterhttp://twitter.com/ITiLTeu

Ağ günlüğü: http://www.itilt.eu/blog

Pod yayını: https://soundcloud.com/itilteu

Facebookhttp://tinyurl.com/itilt

LinkedInhttp://tinyurl.com/itilteu

Scoop Ithttp://www.scoop.it/iwbs-language-teaching

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR