Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  TEMEL REİS

  (-madan ulacı, şimdiki zaman, belirli geçmiş zaman)    

  TEMEL REİS

   

  Temel Reis, Trabzon'un Diztepe kıyı köyünün en yaşlı balıkçısıdır. Ö her gün saat beş buçukta kalkıyor. Namaz kılıyor, kahvaltısını yapıyor ve eşi Maviş nineyle vedalaşıp limanın yolunu tutuyor. Maviş ninenin gözle­ri deniz mavisi; bunun için onu herkes "Maviş" diye çağırıyor.

  Temel Reis limanda teknesini kontrol ediyor, arkadaşları ile çay içiyor ve onlarla o günkü hava durumunu konuşuyor. Sonra onlar denize açılı­yorlar. Bu yıl kış çok soğuk geçti. Bunun için denizlerde pek balık yok, ama Temel Reis her akşam eve sepet sepet balıkla dönüyor. Maviş nineyle balıklan şehir pazarına götürüyorlar ve onları satıyorlar, iyi para kazanı­yorlar. Herkes onları kıskanıyor. Onlar da bu iş kısmet işi diyorlar, fakat Temel Reis: "Balıkçılık çok zor bir iş." diyor.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.