TEMBELLİK

TEMBELLİK

Herkes genellikle çalışkan insanları sever. Anne baba, çalışkan çocuk­lardan; öğretmen, çalışkan öğrencilerden hoşlanır, ama acaba herkes dur­madan çalışmağı sever mi? Elbette çalışmak çok iyi, çok faydalı bir şeydir, arna durup dinlenmeden gece gündüz çalışmak da inşam sağlıksız yapar. Bazen tembellik de gereklidir.

Tembellik, işten uzaklaşmak, hatta hiçbir şey yapmadan oturmaktır. Kısa bir zaman tembellik etmek insanı dinlendirir, ama tembelliğe alışmak, devamlı tembellik yapmak tehlikelidir. O zaman belki insan bir daha asla çalışmak iste­mez. Belki de "Başkaları çalışsın, ben rahat rahat oturayım." diye düşünür, fa­kat böyle yasamak da koiay değildir, insan çalışmadan para kazanmaz. Öğren­ciler çalışmadan iyi not alamazlar. Bunun için tembel öğrenciler genellikle ar­kadaşlarından kopya çekmeğe çalışırlar, bu da zor bir iştir. Tembel insanları ne arkadaşları ne müdürleri ne de öğretmenleri sever. Hiç kimse onlara yardım et­mek istemez. Bunun için tembeller eninde sonunda yalnız kalırlar.

Yalnızca dinlenmek için birazcık tembellik yapmak iyidir, ama bunu alışkanlık hâline getirmek hem kötü hem zararlıdır. En iyisi insanın işleri­ni zamanında bitirmesidir. O zaman başarılı olmak zor değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR