Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  TEMBELLİK

  TEMBELLİK

  Herkes genellikle çalışkan insanları sever. Anne baba, çalışkan çocuk­lardan; öğretmen, çalışkan öğrencilerden hoşlanır, ama acaba herkes dur­madan çalışmağı sever mi? Elbette çalışmak çok iyi, çok faydalı bir şeydir, arna durup dinlenmeden gece gündüz çalışmak da inşam sağlıksız yapar. Bazen tembellik de gereklidir.

  Tembellik, işten uzaklaşmak, hatta hiçbir şey yapmadan oturmaktır. Kısa bir zaman tembellik etmek insanı dinlendirir, ama tembelliğe alışmak, devamlı tembellik yapmak tehlikelidir. O zaman belki insan bir daha asla çalışmak iste­mez. Belki de "Başkaları çalışsın, ben rahat rahat oturayım." diye düşünür, fa­kat böyle yasamak da koiay değildir, insan çalışmadan para kazanmaz. Öğren­ciler çalışmadan iyi not alamazlar. Bunun için tembel öğrenciler genellikle ar­kadaşlarından kopya çekmeğe çalışırlar, bu da zor bir iştir. Tembel insanları ne arkadaşları ne müdürleri ne de öğretmenleri sever. Hiç kimse onlara yardım et­mek istemez. Bunun için tembeller eninde sonunda yalnız kalırlar.

  Yalnızca dinlenmek için birazcık tembellik yapmak iyidir, ama bunu alışkanlık hâline getirmek hem kötü hem zararlıdır. En iyisi insanın işleri­ni zamanında bitirmesidir. O zaman başarılı olmak zor değildir.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.