Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  İLK KADIN ASTRONOT

  (Gelecek zaman, ettirgen eylem, emir kipi, belirli geçmiş zaman)

  İLK KADIN ASTRONOT

  16 Haziran 1963 günüydü. Kazakistan'daki Beykongur Hava Üssü için çok önemli bir gündü. Herkes çok heyecanlıydı, çünkü bugün ilk kez bir kadın uzaya gidecek- Bir görevli "Açılın, Tereşkova'ya yol verin!" diye ba­ğırdı. Biraz sonra Tereşkova gök mavisi renginde uzay elbisesi ile alana gir-dî. Evet, Valentina Tereşkova az sonra uzaya gidecek. 26 yaşında uzayla ta-mşacak, şimdi herkes onu izliyor. Tereşkova uzay aracına doğru yürüdü, döndü, kalabalığa el salladı. Tereşkova füzeye girdi. Az sonra uzay aracı yükseldi. Tereşkova yeryüzüne baktı. Her şey çok küçüktü. O dünyanın çevresinde tam 49 kez döndü ve oradan dünyaya bilgiler gönderdi. Yetmiş bir saat sonra dünyaya döndü.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.