DİLİMİZ İKİNCİ VATANIMIZ

“Benim iki vatanım var. Biri üzerinde gezip dolaştığım topraklar diğeri ise üzerinde konuştuğum dil. Ben bir yazar olarak her iki vatanımın hudutlarında nöbet tutmak istiyorum.”

Albert Camus

Türkçeyi, Türk kültürünü ve sanatını tanıtmak Türkiye’nin diğer ülkelerle dostluğunu geliştirmek, kültür alışverişini gerçekleştirmek gibi amaçlarla kurulan Yunus Emre Enstitüsü, çalışmalarına hızla devam ediyor.
Enstitü, yurt dışındaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri aracılığı ile her yıl binlerce kişiye Türkçe öğretirken ülkemizi ve insanımızı yakından tanıyan gönül dostları da kazandırıyor. Yunus Emre Enstitüsünün Türkçeye dair yürüttüğü projelerden biri de iş ve eğitim hayatında uzun zamandır eksikliği hissedilen Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS).

 

Yunus Emre Enstitüsü tarafından "Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi" dikkate alınarak hazırlanan Türkçe Yeterlik Sınavı, hâlihazırda kâğıt tabanlı uygulanmaktadır. Yunus Emre Enstitüsü, 2015 yılından itibaren uygulamaya koyacağı "Web Tabanlı Türkçe Yeterlik Sınavı" için de yazılım çalışmalarını başlatmış durumda. Şu an yılda 3 kez uygulanan Türkçe Yeterlik Sınavı'nın kurulacak web tabanlı sınav merkezleri aracılığı ile çok daha sık uygulanması ve geniş kitlelere ulaşması bekleniyor.
Gerek iş gerek eğitim hayatında Türkçe Yeterlik Belgesi'ne ihtiyaç duyanların taleplerini karşılamak, Türkçenin standart bir sınava kavuşmasını sağlamak amacıyla geliştirilen ve okuma, dinleme, yazma, konuşma becerilerinin ayrı ayrı ölçüldüğü sınavın dinleme bölümüne ait metinleri de MEB YEĞİTEK (Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü) stüdyolarında seslendirilmektedir.
Yunus Emre Enstitüsü "Web Tabanlı Türkçe Yeterlik Sınavı", "Türkçe Yeterlik Sınavı Soru Bankası", "Uzaktan Türkçe Öğretimi", "Video Kitap" gibi birçok projesiyle Türkçeye yeni bir vizyon kazandırmayı hedefliyor.
Camus'un dediği gibi "Dilimiz ikinci vatanımız". Yunus Emre Enstitüsü, bu ikinci vatanın sınırlarında nöbet tutmanın da ötesinde sınırları genişleten güzel ama zor bir rol üsleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR