Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  ortaöğretim olgunluk sınavı / bakalorya

   

  Definition
  Üst düzey ortaöğretimin sonunda, bir değerlendirme usulunü takiben, öğrencilerin öğrenme sonuçlarını onaylama ve belgelendirme amacıyla uygulanan bir sınavdır.
  Comments
  ortaöğretim olgunluk sınavı bütün Üye Devletler’de bulunmaz. Ulusal düzeyde, yüksek öğretime sistematik giriş garanti etmeyen ortaöğretim olgunluk sınavları farklı isimler alır, örneğin:  Avusturya - Allgemeine Hochschulreife / Hochschulzugangsberechtigung / Reifeprüfung (genel eğitim) ve Reife - und Diplomprüfung (mesleki üst düzey ortaöğretim); - Reifeprüfungszeugnis (genel üst düzey ortaöğretim) ya da Reife- und Diplomprüfungszeugnis (mesleki üst düzey ortaöğretim); - Berufsreifeprüfung Almanya - Abitur - Fachabitur İrlanda - Olgunluk/Yeterlik sınavları Fransa Baccalauréat: - baccalauréat général (genel eğitim); - baccalauréat technologique (genel ve teknik eğitim); - baccalauréat professionnel (belirli bir meslek kazandıran mesleki eğitim). Portekiz - diploma do ensino secundário (genel eğitim); - diploma de qualificação (genel ve mesleki eğitim / çifte belgelendirme). Birleşik Krallik (a) akademik düzeyler - GCSEs (Genel Ortaöğretim Sertifikası); - GCE A level (Genel İleri Düzeyde Eğitim Sertifikası) ve AS level (İleri ek düzey); - Standart Derece (İskoçya); - Yüksek Derece (İskoçya); - İleri yüksek Derece (İskoçya).. (b) mesleki düzeyler - Mesleki Ortaöğretim Sertifikaları (VCSE).
  Source
  Cedefop, 2004; Ministère de l’éducation nationale
  Related verb(s)