Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı (Uzaktan Öğretim) İnönü TÖMER

Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı (Uzaktan Öğretim) İnönü TÖMER

İnönü Üniversitesi Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) bünyesinde 24 Ocak 2022 – 04 Şubat 2022 tarihleri arasında “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı” düzenlenecektir.  Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında deneyim kazanmak isteyenler ile hâlihazırda söz konusu alanda çalışan öğretim elemanlarının mesleki gelişimlerine katkı sunma gayesini taşıyan program kapsamında kursiyerler, hafta içi her gün alanında uzman akademisyenlerin vereceği teorik ve uygulamalı eğitimlere katılacaktır.

Başvuru Tarihleri: 13.12.2021 –07.01.2022

Program Ücreti: Sertifika programının katılım ücreti 1.000 ₺ olarak belirlenmiştir. Bu ücret tek seferde ödenebileceği gibi, ücretin yarısı kurs başlamadan önce, kalan yarısı ise kurs bitiminde olmak üzere iki taksitte de ödenebilir. 

Ön başvuru süreci sonunda kesin kayıt hakkı kazanan adayların e-posta hesaplarına ödeme ayrıntıları gönderilecektir. 

Ön başvuru sürecinde herhangi bir ödeme yapılması söz konusu değildir.

Kimler Başvuru Yapabilir  :

Bu programa;

  1. Türkçe Öğretmenliği,
  2. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği,
  3. Türk Dili ve Edebiyatı,
  4. Çağdaş Türk Lehçeleri,
  5. Dilbilim,
  6. Sınıf Öğretmenliği,
  7. Yabancı Dil Öğretimi (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Arap Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı vb.)

Bölümlerinden mezun olanlar ya da adı geçen bölümlerin lisans 3. veya 4. sınıflarında öğrenim görmeye devam eden öğrenciler başvurabilir.

Adayların diplomalarını veya öğrenci belgelerini başvuru sırasında başvuru formuna eklemeleri gerekir.

Ders İçerik ve Saatleri: Sertifika programı kapsamındaki dersler teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecektir. 50 saatlik teorik eğitimin ardından 30 saatlik zorunlu uygulama/gözlem dersleri yapılacaktır. Dersler alanında uzman öğretim elemları tarafından verilmekte olup ders programı kesin kayıtların bitiminde ilan edilecektir.

50 saatlik teorik eğitim 17:30 - 21:00 saatleri arasında çevrim içi (online) yapılacaktır.

Teorik dersler, İnönü TÖMER’in tecrübeli öğretim elemanları ve yabancılara Türkçe öğretimi alanında Türkiye’nin öncü kurumlarının yönetici ve akademisyenleri tarafından verilecektir.

Teorik derslerin bitimine müteakip süreci değerlendirmeye yönelik sınav yapılacaktır.

30 saatlik uygulama/gözlem dersleri ise yüz yüze olacak şekilde eğitim öğretim takvimi içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu dersler adayların danışman hocalarıyla birlikte belirleyeceği bir program dahilinde yapılacaktır.

Ders Saat ve Tarihleri: 24 Ocak 2022 – 04 Şubat 2022 tarihleri arasında yürütülecek olan programda teorik dersler 17:30 - 21:00 saatleri arasında yapılacaktır.

Devam Zorunluğu: Katılımcılar, derslerin en az %80’ine katılmak zorundadır.

Değerlendirme   : Programın son haftasında çevrim içi sınav ile değerlendirmeye alınacak kursiyerlerden başarılı olanlara ve uygulama/gözlem derslerini tamamlayanlara Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifikası, başarılı olamayanlara ise katılım belgesi verilecektir.

Değerlendirme   : Programın son haftasında çevrim içi sınav ile değerlendirmeye alınacak kursiyerlerden başarılı olanlara ve uygulama/gözlem derslerini tamamlayanlara Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifikası, başarılı olamayanlara ise katılım belgesi verilecektir.

Başvuru yapmak için tıklayınız.

Not                    : Başvurular kontenjanla sınırlı olup ön başvuru sonrasında programa katılmaya hak kazanan adaylar e-posta yoluyla bilgilendirilecektir. 

Koordinatör          : Dr. Öğr. Üyesi Bahtiyar BAHŞİ

Diğer sorularınız için program sorumlusu Mustafa PEKER’e ulaşabilirsiniz.

E-posta         : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Tel                 : 0 (422) 377 47 10

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR