TDK Türk Dili Dergisi

TDK Türk Dili Dergisi "Yunus Emre ve Dünya Dili Türkçe" Özel Sayısı

Türk Dil Kurumunun süreli yayınlarından Türk Dili dergisinin Eylül 2021 tarihinde okuyucusuyla buluşacak 837. sayısının Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın imzasıyla yayımlanan 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin Genelge doğrultusunda “Yunus Emre ve Dünya Dili Türkçe Özel Sayısı” olarak yayımlanması planlanmaktadır.

Söz konusu özel sayıda vefatının 700. yılı sebebiyle Yunus Emre’nin şiirlerinin insanlıkça paylaşılan evrensel değerlerin gelişiminde oynadığı rolün ortaya konulması ve onun duru bir söyleyişle günümüze ulaşan hikmetli mısralarıyla beslenerek yüzyıllar içinde diğer büyük isimlerin ölümsüz eserlerinin de katkısıyla bir dünya dili hâline gelen Türkçemizin edebî, fikrî ve kültürel değerinin bir kez daha vurgulanması amaçlanmaktadır.

   Yunus Emre’yi ve Türkçemizi konu alan eserleriniz, Türk Dili dergisinde yayımlanan “Eleştiri-İnceleme” yazılarının yapısına uyumlu ve 10 Word sayfasını aşmayacak şekilde kaleme alınmalı, “Özet”, “Anahtar Kelimeler” gibi kısımları içermemeli ve derginin yayın ilkeleriyle (https://www.tdk.gov.tr/yayinlar/sureli-yayinlarimiz/turk-dili-dergisi-yayin-ilkeleri/) bilimsel çalışma ölçütlerine uygun olarak hazırlanmalıdır.

  Yazılarınızı 5 Temmuz 2021 tarihine kadar “Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.” e-posta adresine, ilgili e-postanızın “Konu” kısmına “Yunus Emre ve Dünya Dili Türkçe” yazarak göndermenizi rica eder, sağlıklı ve iyi çalışmalar dileriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR