Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Avrupa Dil Portfolyosu Kullanıcılarına

   

  Küreselleşen dünyamızda yabancı dil öğretiminin başarılı bir biçimde yapılamaması birçok ülke gibi ülkemizin de temel bir eğitim sorunu olmuştur. Bu sorunun çözümünde çok büyük bir katkı sağlayacak olan önemli bir uygulama, önümüzdeki öğretim yılında yurt genelinde hayata geçirilecektir. Bu uygulamanın adı "Avrupa Dil Portfolyosu"dur.

  Avrupa Konseyi, Avrupa’da yabancı dil öğretiminin ortak bir felsefeye ve ortak ölçütlerle dayalı biçimde yapılmasını sağlamak için bir "Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı" (Common European Framework of Reference for Languages) hazırlamış ve bunun uygulanabilirliğini somutlaştırmak için de Avrupa Dil Portfolyosunu geliştirilmiştir. Tüm Avrupa ülkeleri kendi ülkeleri için farklı modeller geliştirmişler ve bu modeller Avrupa Konseyi Dil Politikaları biriminden onay aldıktan sonra da uygulanmaya başlamıştır. Ülkemizde, Milli Eğitim Bakanlığımız adına onay almış iki model bulunmaktadır. Bunlar, 10-14 ve 15-18 yaş grubu için olan modellerdir.

  Avrupa Dil Portfolyosu, öğrenenin kendisine ait bir öğrenme aracı olarak hem Avrupa’nın herhangi bir ülkesindeki bir bireyle aynı ortak ölçütlere göre kendisini değerlendirmesine hem de dilsel ve kültürlerarası deneyimlerini yaşam boyu öğrenme felsefesine dayalı biçimde kayıt altına almasına imkân sağlamaktadır.

  Ülkemizde hayata geçirilecek olan bu uygulama ile hem öğretmenlerimizin öğretme yöntemlerini öğrencilerine göre düzenlemesine hem de öğrencilerimize yabancı dil öğrenme sürecinde kendilerine ait öğrenme stilleri belirlemesine olanak sağlanmış olacaktır.

  10–14 ve 15–18 yaş gruplarına ait Avrupa Dil Portfolyosu modellerimiz, Bakanlığımıza ait web sitesinden tüm vatandaşlarımızın kullanımına ücretsiz olarak sunulmaktadır. Tüm öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız Ad, Soyad ve TC Kimlik Numaraları ile sitemize girerek kendilerine uygun olan modeli bilgisayarlarına herhangi bir ücret ödemeden indirebilir ve web sitesindeki yönergelere uygun biçimde kullanabilir.

  Avrupa Dil Portfolyosu ve kullanımına ilişkin daha ayrıntılı bilgi Bakanlığımız web sitesinden edinilebilmektedir.

  Doç. Dr. İbrahim Özdemir

  Dış İlişkiler Genel Müdürü

  MEB Avrupa Dil Portfolyosu

  Avrupa Konseyi Dil Portfolyosu

  Avrupa Komisyonunun  Avrupa ve  Diller portalı

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.