Avrupa Dil Portfolyosu Kullanıcılarına

 

Küreselleşen dünyamızda yabancı dil öğretiminin başarılı bir biçimde yapılamaması birçok ülke gibi ülkemizin de temel bir eğitim sorunu olmuştur. Bu sorunun çözümünde çok büyük bir katkı sağlayacak olan önemli bir uygulama, önümüzdeki öğretim yılında yurt genelinde hayata geçirilecektir. Bu uygulamanın adı "Avrupa Dil Portfolyosu"dur.

Avrupa Konseyi, Avrupa’da yabancı dil öğretiminin ortak bir felsefeye ve ortak ölçütlerle dayalı biçimde yapılmasını sağlamak için bir "Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı" (Common European Framework of Reference for Languages) hazırlamış ve bunun uygulanabilirliğini somutlaştırmak için de Avrupa Dil Portfolyosunu geliştirilmiştir. Tüm Avrupa ülkeleri kendi ülkeleri için farklı modeller geliştirmişler ve bu modeller Avrupa Konseyi Dil Politikaları biriminden onay aldıktan sonra da uygulanmaya başlamıştır. Ülkemizde, Milli Eğitim Bakanlığımız adına onay almış iki model bulunmaktadır. Bunlar, 10-14 ve 15-18 yaş grubu için olan modellerdir.

Avrupa Dil Portfolyosu, öğrenenin kendisine ait bir öğrenme aracı olarak hem Avrupa’nın herhangi bir ülkesindeki bir bireyle aynı ortak ölçütlere göre kendisini değerlendirmesine hem de dilsel ve kültürlerarası deneyimlerini yaşam boyu öğrenme felsefesine dayalı biçimde kayıt altına almasına imkân sağlamaktadır.

Ülkemizde hayata geçirilecek olan bu uygulama ile hem öğretmenlerimizin öğretme yöntemlerini öğrencilerine göre düzenlemesine hem de öğrencilerimize yabancı dil öğrenme sürecinde kendilerine ait öğrenme stilleri belirlemesine olanak sağlanmış olacaktır.

10–14 ve 15–18 yaş gruplarına ait Avrupa Dil Portfolyosu modellerimiz, Bakanlığımıza ait web sitesinden tüm vatandaşlarımızın kullanımına ücretsiz olarak sunulmaktadır. Tüm öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız Ad, Soyad ve TC Kimlik Numaraları ile sitemize girerek kendilerine uygun olan modeli bilgisayarlarına herhangi bir ücret ödemeden indirebilir ve web sitesindeki yönergelere uygun biçimde kullanabilir.

Avrupa Dil Portfolyosu ve kullanımına ilişkin daha ayrıntılı bilgi Bakanlığımız web sitesinden edinilebilmektedir.

Doç. Dr. İbrahim Özdemir

Dış İlişkiler Genel Müdürü

MEB Avrupa Dil Portfolyosu

Avrupa Konseyi Dil Portfolyosu

Avrupa Komisyonunun  Avrupa ve  Diller portalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR