(Geniş zaman, şimdiki zaman, iyelik ekleri, tamlayan durumu) 

AVNI BEY VE EŞi

Avni Bey, on yıl önce Cambridge Üniversitesi ingiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Hemen evlendi. Şimdi hem kendisi hem de eşi büyük bir işyerinde tercüman olarak çalışıyorlar. Onlar işten eve genellikle akşam saat sekizde gelirler. Sonra yemek hazırlayıp yerler. Avni Bey her zaman ev işlerinde eşine yardım eder, Bazı akşamlar Avni Bey ve eşi misafirliğe gider­ler. Misafirlikte Avni Bey bazen votka içer, ama eşi onun içki içmesini hiç istemez, çünkü sarhoş insanları kimse sevmez ve onlara saygı duymaz. Av­ni Beyin eşi ne viski ne de votka içer. O yalnızca açık çay içer, çünkü Avni Beyin eşi sağlığını çok düşünür.

Avni Bey boş zamanlarında resim yapar, müzik dinler, gitar çalar ve çok kitap okur. Eşi ise daha çok piyano çalar ve spor yapar, ama bazen o da resim yapıp müzik dinler. Onların bir kız bir de erkek çocukları var. Fa-lih ilkokula gidiyor. Filiz ise henüz iki yaşında. Fatih öğretmenlerini çok seviyor. Öğretmenleri de onu çok seviyor.

Fatih hiçbir zaman ne annesine ne babasına ne de öğretmenlerine ya­lan söyler. Sözlerini her zaman yerine getirir. Bunun için de herkes Fatih'e çok güvenir.

Yorum ekle


RizVN Login
Scroll to top