YÖK Türkoloji Bursu: Yükseköğretim Kurulunun işbirliği ve/veya mutabakat zaptı imzaladığı ülkeler öncelikli olmak üzere, Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek yurt dışındaki ülke ve yükseköğretim kurumlarında Türk Dili ve Edebiyatı, Türkoloji ve Türk Dili programlarında öğrenim gören ve bulunduğu ülkenin vatandaşı olan lisans öğrencilerine verilen bir burs programıdır.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurt dışındaki Türkoloji bölümlerine ilgiyi artırmak ve nitelikli yabancı öğrencileri yurt dışındaki Türkoloji bölümlerine çekebilmek amacıyla ‘YÖK-Türkoloji’ burs programı başlattı.

YÖK'ün, Türkoloji programı bulunan ülkelerde üniversiteye geçiş dönemindeki gençlere yönelik ‘Türkoloji Sizi Çağırıyor’ sloganıyla başlattığı program, yurt dışındaki üniversitelerde bulunan Türkolojileri güçlendirmeyi ve bu programlara başarılı gençleri çekebilmeyi hedefliyor.

Sadece başarılı öğrenciler hedefleniyor.

Yurtdışındaki Türkoloji lisans programlarında her sınıftan en başarılı beş öğrencinin, öğrenimi süresince yılda 12 ay destekleneceği ‘YÖK-Türkoloji Bursu’ndan yararlanabilmek için, TC vatandaşı olmamak, kendi döneminde programa yerleşen ilk 10 öğrenci arasında yer almak gibi şartlar bulunuyor.

Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü 2019-2020 Güz Döneminde lisansüstü programlara (Yüksek Lisans ve Doktora) sınavla öğrenci alacaktır.

Türkiyat Araştırmaları ve Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi alanında Yüksek Lisans için 26, Doktora için 23 olmak üzere toplam 46 lisansüstü öğrenci alacaktır. Bu kontenjanların 37’si T.C. vatandaşları için, 12’si ise Uluslararası Öğrenciler için ayrılmıştır. Detayları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.  

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TÖMER  tarafından 19 Haziran -12 Temmuz 2019 tarihleri arasında Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı düzenlenecektir. Kontenjan sınırı yoktur. 

Kayıt tarihleri: 08.05.2019 - 19.06.2019

Son Başvuru Tarihi: 14 Haziran 2019

Eğitim Tarihi: 19.06.2019 - 12.07.2019

Eğitim Günleri: Çarşamba, Perşembe, Cuma

Süre: 60 Saat

Ücret: 1.000,00 TL

Dersler Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 17:30- 21:30 saatleri arasında Davutpaşa Kampüsü'nde Eğitim Fakültesi'nde verilecektir. (Sınıf numarası daha sonra belirtilecektir.)

"TÜRKÇEYE YER AÇ"

Türkçe Saati Proje Destek Programı Nedir?

Yurt dışında yaşayan çocuk ve gençlerimizin;

Çok dillilik yeteneklerinin

Türkçe dil düzeylerinin,

Sosyal, kültürel ve entelektüel gelişimlerinin,

Türk kültürünün tarihi ve edebi zenginliklerine dair bilgi seviyelerinin,

Bu kültürel zenginliğin bilinciyle yaşadıkları ülkelerin toplumlarında öz güvenli, başarılı ve çok dilli bireyler haline gelme süreçlerinin desteklenmesi maksadıyla haftalık 2 ya da 3 saatlik bir Türkçe öğretimi faaliyeti içeren eğitime teşvik programıdır.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi TÖMER (NEVÜ TÖMER) tarafından Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı gerçekleştirilecektir. Program 10 Haziran 2019 tarihinde başlayacak. Sertifika programına fakültelerin Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe Eğitimi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, Dilbilim, Türk Halk Bilimi, Yabancı Diller bölümlerinde son sınıfta okuyan öğrenciler veya mezunlar katılabilir.

Scroll to top