Gerçek Zenginlik İyilik Yapmaktır - Diana KANIBEKOVA

          İnsanoğlunun bu dünyada birçok mal varlığı olabilir. Bu sayede büyük zenginliğe kavuşabilir. Ancak dünyadaki en büyük zenginlik mal, mülk, para değildir. Bu dünyadaki en büyük zenginlik başkalarına yapılan iyiliktir.

          Bir insan ne kadar zengin olursa olsun ama o sadece kendini düşünüyorsa, bir insana faydası yoksa, o bence iyi insan değildir. Tam tersi o dünyanın en fakir insanıdır.

          İnsan ne kadar zengin olursa olsun her zaman yardıma muhtaç insanları düşunmesi ve onlara yardım etmesi lazım.

          Ama ben kendimin iyi insan olduğumu düşünmüyorum. Çünkü ben bazen ihtiyaç sahibi olan insanlara yardım edebilsem de elimden gelenin hepsini yapmıyorum. Ama istemediğim için değil. Bazen yardım etmeye zamanım olmuyor, bazen de başka bir sebeplerle yardımcı olamıyorum. Ben birine yardım etmekten her zaman hoşlanıyorum. Eğer bir insan bize muhtaç olursa kendimizi onun yerine koymamız lazım, böyle düşünürsek yardım etmemiz daha da kolay olur. Ama şimdi günümüzde böyle düşünen insanlar çok değil. Çünkü onlar ‘’Zenginlik para kazanmak.’’ diye düşünüyorlar. Bazılarına göre zenginlik sağlıklı olmaktır. Ama bence zenginlik sağlıklı olmakta da değildir. Çünkü ne kadar sağlıklı olursak olalım insanlara yardım etmezsek sağlığın ne faydası var? Bizden sonraki insanlar bizim ne kadar paramız olduğunu, ne kadar malımız, mülkümüz, ne kadar büyük evlerimiz, arabalarımız olduğunu hatırlamazlar. Onlar bizim dünyada yardımsever olduğumuzu, muhtaç olanlara elimizden gelen şeyleri yaptığımızı hatırlarlar. Bu yüzden gerçek zenginlik insanlara yapılan iyiliklerdir.


          Diana KANIBEKOVA  -  19.12.2014

Yorumlar   
+2 # Beyza 03-11-2015 13:07
Çok güzel anlatılmış, fakat giriş gelişme sonuç göremedim bana onlar lazım ama olsun emeğinize sağlık..
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
Yorum ekle


Top