Türkçe Yeterlik Sınavı

Dil öğrenmek, yaşadığımız yüzyılın önemli gereksinimlerinden biri hâline geldi. Artık insanlar bilgiyi çeviri ya da uyarlama eserlerden değil, doğrudan kaynağından öğrenmek istiyor.
Yurt dışındaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin eğitim ve kültür faaliyetleri köklü bir tarihten ve kültürel altyapıdan beslenen dilimize yönelik ilgiyi daha da artırıyor.
Japonya’dan İngiltere’ye, Güney Afrika’dan Rusya’ya dünyanın pek çok ülkesinde insanlar Türkçe öğreniyorlar.
Türkçe Yeterlik Sınavı, kısa adıyla TYS de işte tam burada karşımıza çıkıyor. Türkçe bilgisini belgelendirmek isteyen adaylar için uygulanan bu sınavda okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerileri ölçülüyor.
Sınavda başarılı olan adaylar, hem Türk üniversitelerine kabulde bir adım öne geçiyor hem de kabul sonrasında bir yıl Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf oluyorlar. Türk şirketlerinde yapılan iş başvurularında genellikle Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olanlar tercih ediliyor.

Dünya Dili Türkçe

  • Dünyada en çok konuşulan 5. dil olan Türkçe'nin kullanımı ve etkinliği gün geçtikçe artıyor.
  • Ortaöğretim düzeyinde 80, yükseköğrenim düzeyinde ise 60'ın üzerinde ülkede Türkçe dersleri veriliyor.
  • Son yıllarda dünyanın dörtbir yanında açılan Türkçe kursları da büyük ilgi görüyor.
  • Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde, çeşitli ülkelerde 36 dil ve kültür merkezi açıldı.

Dünyada en çok konuşulan 5. dil olan Türkçe'nin kullanımı ve etkinliği gün geçtikçe artıyor. Dünyanın dörtbir yanında Türkçeye ilgi artarken, özel okul ve kurslar haricinde, ortaöğretim düzeyinde 80'in üzerinde, yükseköğrenim düzeyinde ise 60'ın üzerinde ülkede Türkçe dersleri veriliyor.

"5653 sayılı Yunus Emre Vakfının Kuruluş Kanunu" ile Türkiye dışında gerçekleştirilecek Türk diline dair eğitim, sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek üzere yetkilendirilmiş olan Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe Yeterlik Sınavı uygulamalarına devam ediyor.
21 Eylül 2013 tarihinde Rusya, Gürcistan, Mısır, Azerbaycan, Kazakistan, Ürdün, Bosna Hersek, İran ve Japonya'da eş zamanlı yapılan sınav iki oturumda gerçekleştirildi.

Evrensel bir dil haline gelen Türkçe'yi öğrenmek için dünyanın çok farklı ülke ve bölgelerinden gelen talepleri dikkate alan Yunus Emre Enstitüsü, bilgisayar teknolojisi altyapısı kuruyor.

Uzaktan Türkçe Öğretim yöntemleriyle isteyen herkesin Türkçeyi öğrenmesi için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Merkezi Ankara'da bulunan Yunus Emre Enstitüsü yetkilileri, İstanbul medyası ile bir araya geldi. Beylerbeyi Sarayı Bahçesi'nde düzenlenen kahvaltılı toplantıda Enstitü'nün çalışmaları hakkında bilgi veren Yunus Emre Vakfı ve Yunus Emre Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, internet yoluyla dünyanın neresinde olursa olsun isteyen herkese Türkçe eğitimi vereceklerini söyledi.

21.09.2013 tarihinde Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) yapılacaktır.


Türkçe Yeterlik Sınavı'nda okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerileri ölçülmektedir.

Scroll to top