Türk Dil Kurumu (TDK), vatandaşlardan gelen önerileri değerlendirerek, "kendi fotoğrafını çekmek" anlamına gelen "selfie"ye Türkçe karşılık olarak "özçekim"i seçti. Alınan bilgiye göre, TDK Bilim Kurulu bugünkü toplantısında "selfie" sözcüğünün Türkçe karşılığını "özçekim" olarak belirledi. Yabancı sözlere karşılıklar bulma çalışmalarına geniş katılımı sağlamak ve konuya katkısı olabilecek herkesin görüşlerini alabilmek amacıyla yapılan çalışma sonucunda TDK, "selfie"ye en çok önerilen "özçekim", "kendiçekim", "görçek", "kendinçek" ve "bakçek" sözcüklerini yine vatandaşa sorarak seçmişti.

“Benim iki vatanım var. Biri üzerinde gezip dolaştığım topraklar diğeri ise üzerinde konuştuğum dil. Ben bir yazar olarak her iki vatanımın hudutlarında nöbet tutmak istiyorum.”

Albert Camus

Türkçeyi, Türk kültürünü ve sanatını tanıtmak Türkiye’nin diğer ülkelerle dostluğunu geliştirmek, kültür alışverişini gerçekleştirmek gibi amaçlarla kurulan Yunus Emre Enstitüsü, çalışmalarına hızla devam ediyor.
Enstitü, yurt dışındaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri aracılığı ile her yıl binlerce kişiye Türkçe öğretirken ülkemizi ve insanımızı yakından tanıyan gönül dostları da kazandırıyor. Yunus Emre Enstitüsünün Türkçeye dair yürüttüğü projelerden biri de iş ve eğitim hayatında uzun zamandır eksikliği hissedilen Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS).

Türk Dil Kurumu (TDK), Türkçe'nin bilim, sanat, edebiyat ve öğretim dili olarak özleşmesi, gelişmesi, her alanda doğru, güzel ve etkili kullanılması amacıyla stratejik plan hazırladı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, kurum bu çerçevede bilim, sanat ve spor dallarındaki yabancı terimlerin Türkçe karşılıklarının bulunacağı 10 farklı sözlük hazırlatacak. Türkçe'nin bilim, kültür, edebiyat ve öğretim dili olarak geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 2017'ye kadar çok sayıda ilke imza atılacak. Sözlükler üniversitelerin Türk dili ve edebiyatı, çağdaş Türk lehçeleri, Türkçe'nin eğitimi öğretimi ve dil bilim bölümleri başta olmak üzere bilim adamlarıyla yeterli sayıdaki uzman ve idari personelden oluşacak çalışma grupları tarafından hazırlanacak.

Türkçe Yeterlik Sınavı

Dil öğrenmek, yaşadığımız yüzyılın önemli gereksinimlerinden biri hâline geldi. Artık insanlar bilgiyi çeviri ya da uyarlama eserlerden değil, doğrudan kaynağından öğrenmek istiyor.
Yurt dışındaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin eğitim ve kültür faaliyetleri köklü bir tarihten ve kültürel altyapıdan beslenen dilimize yönelik ilgiyi daha da artırıyor.
Japonya’dan İngiltere’ye, Güney Afrika’dan Rusya’ya dünyanın pek çok ülkesinde insanlar Türkçe öğreniyorlar.
Türkçe Yeterlik Sınavı, kısa adıyla TYS de işte tam burada karşımıza çıkıyor. Türkçe bilgisini belgelendirmek isteyen adaylar için uygulanan bu sınavda okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerileri ölçülüyor.
Sınavda başarılı olan adaylar, hem Türk üniversitelerine kabulde bir adım öne geçiyor hem de kabul sonrasında bir yıl Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf oluyorlar. Türk şirketlerinde yapılan iş başvurularında genellikle Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olanlar tercih ediliyor.

Dünya Dili Türkçe

  • Dünyada en çok konuşulan 5. dil olan Türkçe'nin kullanımı ve etkinliği gün geçtikçe artıyor.
  • Ortaöğretim düzeyinde 80, yükseköğrenim düzeyinde ise 60'ın üzerinde ülkede Türkçe dersleri veriliyor.
  • Son yıllarda dünyanın dörtbir yanında açılan Türkçe kursları da büyük ilgi görüyor.
  • Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde, çeşitli ülkelerde 36 dil ve kültür merkezi açıldı.

Dünyada en çok konuşulan 5. dil olan Türkçe'nin kullanımı ve etkinliği gün geçtikçe artıyor. Dünyanın dörtbir yanında Türkçeye ilgi artarken, özel okul ve kurslar haricinde, ortaöğretim düzeyinde 80'in üzerinde, yükseköğrenim düzeyinde ise 60'ın üzerinde ülkede Türkçe dersleri veriliyor.

Scroll to top