Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi"nin açılış seremonisi ile "Uluslararası Dil Eğitimi Konferansı"nın açılışında, hayatın, çocuklarla daha anlamlı hale geldiğini dile getirdi.
Avcı, The Green Park Hotel Pendik'te, "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi"nin açılış seremonisi ile "Uluslararası Dil Eğitimi Konferansı"nın açılışında, hayatın, çocuklarla daha anlamlı hale geldiğini dile getirdi.
Bakan Avcı, "Onların saf, hesapsız, renkli ve coşkulu dünyalarına bizim de ihtiyacımız var. Buna karşılık biz büyükler durmadan onların dünyalarını sınırlamakla meşgulüz. Terbiye metotlarımızı, disiplin anlayışımızı, çocuklarımızın coşkun dünyasını sıradanlaştırmak, bir kalıba sokmak için değil, onlara bahşedilen merak, öğrenme, keşfetme arzularını kaybetmemeleri için düzenlemeliyiz" diye konuştu.
Okulların, çocukların dünyalarıyla uyumlu olması gerektiğine işaret eden Avcı, asık suratlı, oyuna ve neşeye yeteri kadar yer açmayan okul anlayışının, çocukları okulda tutamadığını, onların gönüllü olarak güle oynaya okula gelmelerini sağlayamadığını söyledi.

Yunus Emre Enstitüsünün ev sahipliğinde Türkiye’deki üniversitelerin TÖMER yöneticileri bir araya geliyor.

Yurt dışında 27 ülkede açtığı 34 kültür merkeziyle faaliyetlerine devam eden Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğretiminin modern bilgi ve teknolojiyle daha etkin bir şekilde yapılmasına yönelik çalışmalarıyla da dikkat çekiyor.
Daha önce “Türkçenin Dijital Ortamda Yabancı Dil Olarak Öğretimi”, “Batı Avrupa’da Yaşayan Türk Çocukları için Türkçe Müfredat Programları ve Materyal Geliştirme”, “Yurt Dışındaki Türkologlara Yabancı Dil Olarak Türkçe Eğitim Programı” gibi ihtiyaç duyulan pek çok konuda, alanda uzman bilim insanlarının katılımlarıyla toplantılar düzenleyen Enstitü, 10 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da 80’i aşkın üniversitenin TÖMER yöneticilerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirecek.

Yurt dışında açılan Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri, Türkiye'nin son yıllarda gerçekleştirdiği bölgesel ve küresel açılımın yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu uluslararası gelişmenin bir sonucu olarak, Saraybosna Türk Kültür Merkezinin girişimleri ile Bosna-Hersek'teki birçok kantonda Türkçe, seçmeli yabancı dil dersi olarak kabul edilmiştir. 2011-2012 eğitim öğretim yılı itibariyle Zenica-Doboj (Zenitsa-Doboy), Hersek-Neretva ve Bosna-Podrinye kantonlarında 6. sınıftan 9. sınıfa kadar ikinci seçmeli yabancı dil olarak Türkçe öğretilmektedir.

Yunus Emre Enstitüsü; her yılın ocak, mayıs ve eylül aylarında Türk Kültür Merkezlerinde gerçekleştirdiği uluslararası ölçekteki Türkçe Yeterlik Sınavı’nın (TYS) dördüncüsünü tamamladı.

Geçtiğimiz hafta Japonya’dan Makedonya’ya, Afganistan’dan Arnavutluk’a 14 ülkede eş zamanlı gerçekleştirilen sınava yüzlerce aday katıldı.

TYS’ye girenlerin birçoğu Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen kişiler. Bunların yanında Türk şirketlerinde çalışmak için Türkçe bildiğini belgelemek isteyenlerin sayısı da az değil.

YTB, Türkçe öğretiminde oldukça başarılı faaliyetler gerçekleştiren Türkçe Öğretim Merkezleri (TÖMER) ile uluslararası öğrencilere yönelik Türkçe öğretimi için işbirliğine devam ediyor. Her geçen gün sayıları artan Türkçe Öğretim Merkezleriyle işbirliğini güçlendirmek ve sorunlara birlikte çözüm aramak için geçen yıl Antalya'da bir çalıştay düzenlenmiş ve bu çalıştayla birlikte Uluslararası Öğrencilere Türkçe öğretim sürecinde hem nitelik hem de nicelik anlamında büyük bir artış sağlanmıştı. Geçen yılki çalıştay sonuçlarından alınan güçle bu yıl da belirli temalar çerçevesinde geniş katılımlı yeni bir çalıştay düzenlendi.

Scroll to top