Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında yaptığı Türkçe Yeterlik Sınavı'na (TYS) ilgi her geçen gün artıyor. Yunus Emre Enstitüsünün 15 ülkede eş zamanlı düzenlediği Türkçe Yeterlik Sınavı'na en yoğun katılım Azerbaycan'da oldu.
Türkiye'de eğitim görmek, yüksek lisans, doktora ve tıpta uzmanlık programlarına girmek, Mevlana Değişim Programları'na katılmak isteyen öğrenciler, Türkçe bilgilerini kanıtlamak ve üniversitelerdeki hazırlık sınıflarını okumayarak bir yıl kazanmak için TYS sınavına başvuruda bulunuyor.TYS, Türkiye'de ve ülkelerindeki Türk şirketlerinde çalışmak isteyenler tarafından da tercih ediliyor.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Türkçeyi resmi çalışma dili olarak kabul eden ve Türkiye'nin üye sayısını 12'den 18'e çıkarmayı öngören yasayı onayladı.

Daimi Komisyon ayrıca İtalyanca, Rusça ve Almanca’dan sonra Türkçe’yi de resmi çalışma dili olarak kabul etti. Türkçe'nin çalışma dili olmasıyla genel kuruldaki oturumlar Türkçe'ye çevrilecek, oturum tutanakları Türkçe de yayımlanacak. Ayrıca Türk parlamenterler, genel kuruldaki konuşmalarını Türkçe yapabilecek. Türk parlamenter sayısının artmasıyla da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Türk heyetinin daimi bir başkan yardımcısı da olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ile işbirliği yaparak 7 Şubat 2015 tarihinde Almanya-Berlin’de A1, A2, ve B1 Türkçe sertifika sınavı uyguladı. Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezi tarafından Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) standartlarında geliştirilen sınava “Türkçe-Almanca İki Dilli Sınıf Projesi” kapsamındaki okullarda Türkçe öğrenen Türk öğrenciler katıldı. Okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerinin ölçüldüğü sınava 200’e yakın öğrenci katıldı.

Gazi Üniversitesi Türkçe Öğrenim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER), 1994’ten bu yana 6 bin yabancı uyrukluya Türkçe öğretti. TÖMER’e Türkçe öğrenmek isteyen yabancı uyruklular yoğun ilgi gösterdiğini bildiren Gazi Üniversitesi TÖMER Müdürü Prof. Dr. Yaşar Aydemir, Türkçeye olan ilginin her geçen gün daha da arttığını vurguladı.

Yunus Emre Enstitüsü Astana tarafından Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak – Türk Üniversitesinin Almatı faaliyet gösteren Avrasya Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle, Kazakistan’da Türkçe öğreten yerel okutmanlara yönelik Türkçe Öğretimi Semineri düzenlendi. Seminere Almatı, Astana, Öskemen ve Türkistan şehirlerinde bulunan 12 üniversiteden otuzun üzerinde öğretim görevlisi katıldı.

Seminerin ilk gününde gerçekleştirilen açılış törenine, Almatı Başkonsolosu Sayın Suphi Atan, Hoca Ahmet Yesevi Eş Rektörü Sayın Mehmet Kutalmış, Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Eğitim Müdürü Sayın İbrahim Gültekin ve Avrasya Araştırma Enstitü Müdürü Sayın Nevzat Şimşek katıldılar.

Scroll to top