Milli Eğitim Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ile işbirliği yaparak 7 Şubat 2015 tarihinde Almanya-Berlin’de A1, A2, ve B1 Türkçe sertifika sınavı uyguladı. Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezi tarafından Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) standartlarında geliştirilen sınava “Türkçe-Almanca İki Dilli Sınıf Projesi” kapsamındaki okullarda Türkçe öğrenen Türk öğrenciler katıldı. Okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerinin ölçüldüğü sınava 200’e yakın öğrenci katıldı.

Gazi Üniversitesi Türkçe Öğrenim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER), 1994’ten bu yana 6 bin yabancı uyrukluya Türkçe öğretti. TÖMER’e Türkçe öğrenmek isteyen yabancı uyruklular yoğun ilgi gösterdiğini bildiren Gazi Üniversitesi TÖMER Müdürü Prof. Dr. Yaşar Aydemir, Türkçeye olan ilginin her geçen gün daha da arttığını vurguladı.

Yunus Emre Enstitüsü Astana tarafından Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak – Türk Üniversitesinin Almatı faaliyet gösteren Avrasya Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle, Kazakistan’da Türkçe öğreten yerel okutmanlara yönelik Türkçe Öğretimi Semineri düzenlendi. Seminere Almatı, Astana, Öskemen ve Türkistan şehirlerinde bulunan 12 üniversiteden otuzun üzerinde öğretim görevlisi katıldı.

Seminerin ilk gününde gerçekleştirilen açılış törenine, Almatı Başkonsolosu Sayın Suphi Atan, Hoca Ahmet Yesevi Eş Rektörü Sayın Mehmet Kutalmış, Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Eğitim Müdürü Sayın İbrahim Gültekin ve Avrasya Araştırma Enstitü Müdürü Sayın Nevzat Şimşek katıldılar.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi’nde (OMÜ-TÜRKÇE) Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilerle kültürel mekanlarda ders işleniyor.
OMÜ-TÜRKÇE’de 2014-2015 öğretim yılında Türkçe öğrenmeye başlayan 35 farklı ülkeden 140 uluslararası öğrenci Samsun’da bulunan Kent Müzesi, Bandırma Vapuru, Hayvanat Bahçesi ve Kurtuluş Yolu’nu gruplar halinde ziyaret etti.

TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı.

TÜBİTAK’ın ilk kez 2012’de hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile her yıl Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi belirleniyor. 2014 yılı endeksi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı. Buna göre ilk üç sırada Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi yer aldı.

Scroll to top