Türk Dil Kurumunun kuruluşundan bu yana yürüttüğü en mühim faaliyetlerden biri olan Türk dili kurultaylarından sekizincisi bu yıl 26 - 30 Eylül 2016 günlerinde Ankara'da gerçekleştirilecektir. Dünyadaki Türk dili araştırmalarında çok mühim bir yeri olan ve milletlerarası bilim çevrelerince kurumlaşmış ilmî toplantı olarak kabul edilen bu faaliyetin temeli, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk Dil Kurumunun kurucusu Gazi Mustafa Kemal tarafından atılmıştır.
Yurt içi ve yurt dışından bilim adamlarının katılabileceği VIII. Uluslararası Türk Dili Kurultayı'nda alanla ilgili daha önce her hangi bir yerde yayımlanmamış veya sözlü olarak sunulmamış bildirilere yer verilecektir.

Önemli Tarihler
Bildiri başvurularının başlangıç tarihi : 19 Şubat 2016
Bildiri başvurularının bitiş tarihi : 20 Mayıs 2016
Kabul edilen bildirilerin duyurulması tarihi : 26 Haziran 2016
Kurultay tarihi : 26 - 30 Eylül 2016

Suriyeli Mültecilere Türkçe Öğretimi İçin Okutman İlanı

Yunus Emre Enstitüsü tarafından gerçekleştirilecek Suriyeli mültecilere Türkçe öğretimi için proje temelli Türkçe okutmanı istihdam edilmesi planlanmaktadır. Bu çerçevede, aşağıdaki şartları taşıyan adayların, 05 Şubat – 09 Şubat 2016 tarihleri arasında bilgi formunu doldurarak aşağıdaki adrese göndermeleri hâlinde ön kayıt işlemi gerçekleştirilecektir.

Başvuru Şartları

- Üniversitelerin Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Çağdaş Türk Lehçeleri, Türk Dili ve Edebiyatı, Türkoloji, Dilbilim, Yabancı Dil Öğretimi, Filoloji ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerinden mezun olmak.
- Enstitü veya Üniversiteler tarafından gerçekleştirilen Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programlarından birine katılarak sertifika almış olmak.

Başvuru adresi: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

İrtibat telefonu: 0312 309 11 88 / 1096

 

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ TÖMER

 1. KONUŞMA KULÜBÜ

  Amaç
  Bu aktivite ile, yabancı dil öğrenme sürecinde yaşanan en büyük problemlerden biri olan ana dil konuşurlarını bulma meselesini ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Üniversitemizdeki siz yerli ve uluslararası öğrenciler ile personelimizi bir araya getiriyoruz ve öğrendiğiniz dildeki konuşma becerinizi sıcak ve samimi bir ortamda geliştirmenizi sağlıyoruz.

  Nasıl Bir Etkinliktir?
  Bu etkinlikte önceden belirlenen bir konuda öncelikle yarım saat süreyle Türkçe konuşma pratiği, daha sonra diğer dilde pratik yapıyorsunuz. Her hafta aynı gün ve saatte tekrarlanacak olan bu etkinlikte en önemli unsur, yeni tanışacağınız bir arkadaşınızla rahat bir ortamda arkadaşça sohbet etmenizdir.

  Bu etkinlik topluca yapılır, ancak katılımcılar 6-7 kişilik gruplara bölünür. Gruplar ana dil ve yabancı dil konuşuru olarak karışık düzenlenir. Her gruba birer koordinatör tayin edilir. Masalarınızda bulunacak olan sözlüklerden yardım alabilirsiniz. Koordinatörlerimizden kelime ve ifade konusunda her zaman yardım alabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Yurtdışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (Uluslararası Öğrenci Sınavı) – (İÜYÖS), İstanbul Üniversitesinde öğrenim görmek isteyen yurtdışından veya yabancı uyruklu öğrenci adaylarının girecekleri ve sonuçlarını İstanbul Üniversitesi (İÜ) yurtdışından veya yabancı uyruklu öğrenci kontenjanlarına başvururken kullanabilecekleri bir sınavdır. Bu sınav İstanbul Üniversitesi tarafından yapılmaktadır. İÜYÖS, 30 Nisan 2016 Cumartesi günü Türkiye saati ile 15.00’te tüm sınav merkezlerinde aynı anda yapılacaktır. 

Yunus Emre Enstitüsü; Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile iş birliğinde 12 Ocak-05 Şubat 2016 tarihleri arasında Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Sertifika Programı düzenlenecektir.

Teorik derslerin ve uygulama eğitiminin üniversitelerde (Gazi Üniversitesi TÖMER, Ankara Üniversitesi TÖMER Yenişehir Şubesi,  İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi)  yapılacağı programa başvurular 5 Ocak 2016 günü Pazartesi günü başlayacak ve 7 Ocak 2016 Perşembe günü mesai bitiminde sona erecektir. 

Kursiyerler, program boyunca hafta içi öğleye kadar sınıflarında uzman okutmanların gözetiminde yabancı öğrencilere verilen derslere katılacaklardır. Öğleden sonra ise alanında uzman akademisyenlerin vereceği teorik eğitimler ve atölye çalışmalarına katılacaklardır.

Programın son haftasında örnek bir ders anlatımı ve yazılı sınav ile değerlendirmeye alınacak kursiyerlerden başarılı olanlara, 05 Şubat 2016 Cuma günü düzenlenecek kapanış programında sertifikaları verilecektir.

Yunus Emre Enstitüsü ile Gazi Üniversitesi

ONLİNE BAŞVURU SAYFASI

 

Yunus Emre Enstitüsü ile Ankara Üniversitesi

ONLİNE BAŞVURU SAYFASI

 

Yunus Emre Enstitüsü ile İstanbul Üniversitesi

ONLİNE BAŞVURU SAYFASI

 

Scroll to top