HAYDİ GEL KONUŞALIM (LET'S TALK)

 

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ TÖMER

 1. KONUŞMA KULÜBÜ

  Amaç
  Bu aktivite ile, yabancı dil öğrenme sürecinde yaşanan en büyük problemlerden biri olan ana dil konuşurlarını bulma meselesini ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Üniversitemizdeki siz yerli ve uluslararası öğrenciler ile personelimizi bir araya getiriyoruz ve öğrendiğiniz dildeki konuşma becerinizi sıcak ve samimi bir ortamda geliştirmenizi sağlıyoruz.

  Nasıl Bir Etkinliktir?
  Bu etkinlikte önceden belirlenen bir konuda öncelikle yarım saat süreyle Türkçe konuşma pratiği, daha sonra diğer dilde pratik yapıyorsunuz. Her hafta aynı gün ve saatte tekrarlanacak olan bu etkinlikte en önemli unsur, yeni tanışacağınız bir arkadaşınızla rahat bir ortamda arkadaşça sohbet etmenizdir.

  Bu etkinlik topluca yapılır, ancak katılımcılar 6-7 kişilik gruplara bölünür. Gruplar ana dil ve yabancı dil konuşuru olarak karışık düzenlenir. Her gruba birer koordinatör tayin edilir. Masalarınızda bulunacak olan sözlüklerden yardım alabilirsiniz. Koordinatörlerimizden kelime ve ifade konusunda her zaman yardım alabilirsiniz.

Üniversite İstanbul’da Okunur - İÜYÖS 2016

Üniversite İstanbul’da Okunur - İÜYÖS 2016

İstanbul Üniversitesi Yurtdışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (Uluslararası Öğrenci Sınavı) – (İÜYÖS), İstanbul Üniversitesinde öğrenim görmek isteyen yurtdışından veya yabancı uyruklu öğrenci adaylarının girecekleri ve sonuçlarını İstanbul Üniversitesi (İÜ) yurtdışından veya yabancı uyruklu öğrenci kontenjanlarına başvururken kullanabilecekleri bir sınavdır. Bu sınav İstanbul Üniversitesi tarafından yapılmaktadır. İÜYÖS, 30 Nisan 2016 Cumartesi günü Türkiye saati ile 15.00’te tüm sınav merkezlerinde aynı anda yapılacaktır. 

Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı

Yunus Emre Enstitüsü; Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile iş birliğinde 12 Ocak-05 Şubat 2016 tarihleri arasında Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Sertifika Programı düzenlenecektir.

Teorik derslerin ve uygulama eğitiminin üniversitelerde (Gazi Üniversitesi TÖMER, Ankara Üniversitesi TÖMER Yenişehir Şubesi,  İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi)  yapılacağı programa başvurular 5 Ocak 2016 günü Pazartesi günü başlayacak ve 7 Ocak 2016 Perşembe günü mesai bitiminde sona erecektir. 

Kursiyerler, program boyunca hafta içi öğleye kadar sınıflarında uzman okutmanların gözetiminde yabancı öğrencilere verilen derslere katılacaklardır. Öğleden sonra ise alanında uzman akademisyenlerin vereceği teorik eğitimler ve atölye çalışmalarına katılacaklardır.

Programın son haftasında örnek bir ders anlatımı ve yazılı sınav ile değerlendirmeye alınacak kursiyerlerden başarılı olanlara, 05 Şubat 2016 Cuma günü düzenlenecek kapanış programında sertifikaları verilecektir.

Yunus Emre Enstitüsü ile Gazi Üniversitesi

ONLİNE BAŞVURU SAYFASI

 

Yunus Emre Enstitüsü ile Ankara Üniversitesi

ONLİNE BAŞVURU SAYFASI

 

Yunus Emre Enstitüsü ile İstanbul Üniversitesi

ONLİNE BAŞVURU SAYFASI

 

16 Ocak 2016'da Türkçe Yeterlik Sınavı yapılacak

16.01.2016 tarihinde yurt dışında Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde, Ankara'da Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) yapılacaktır.

Uluslararası ölçekte gerçekleştirilecek sınava Türkçe öğrenen ya da Türkçe seviyesini ölçmek isteyen herkes katılabiliyor. Adaylara başarılı olmaları durumunda Türkçe Yeterlik Belgesi verilmektedir.

Türkçe Yeterlik Sınavı'na kimler girebilir?
Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenler, Türkiye’deki üniversitelere başvuru ve kabul için Türkçe dil yeterliğini belgelendirmesi gereken öğrenciler, yurt dışında çeşitli kurumlarda Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adayları, Türkçe dil yeterliğini belgelendirmek isteyen tercümanlar, kısacası Türkçe dil yeterliğini ölçmek isteyen herkes TYS’ye girebilir.

Türkçe Yeterlik Sınavı'na niçin girmeliyim?
Türkçe Yeterlik Sınavı, Türkçe dil becerilerinizi ölçen ve belgeleyen bir sınavdır. Türkçe Yeterlik Sınavı'nda başarılı olduğunuz takdirde Türkiye'deki üniversitelerde dil hazırlık sınıfından muaf olabilir; birçok iş görüşmesinde, dil sınavlarına girmeden de Türkçe bilginizi kanıtlayabilir, akademik kariyer hedefleriniz için belge olarak kullanabilirsiniz.

Türkçe Yeterlik Sınavı'na nasıl başvurabilirim?
Ankara'da Yunus Emre Enstitüsüne, yurt dışında ise Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerine giderek bizzat başvurabilirsiniz.

Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretmenliği Sertifika Programı

Ankara Üniversitesi TÖMER, Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretmenliği Sertifika Programı düzenleyecektir.

Programda hafta içi her gün saat 13.30-16.20 saatleri arasında teorik dersler, haftada 3 gün (sah, çarşamba, cuma) saat 09.00-12.50 arası ders izleme ve gözlem, ayrıca 2. ve 3. haftalarda cuma günleri toplam 8 saat uygulama dersi yer almaktadır.

Toplam 116 saatten oluşan programın "Ders İzleme ve Gözlem" ile "Uygulama" bölümleri ücretsizdir.

Başlangıç Tarihi: 1 Şubat 2016

Bitiş Tarihi: 26 Şubat 2016

Eğitim Süresi: 60 Saat Teorik / 48 Saat Ders İzleme ve Gözlem / 8 Saat Uygulama

Program Ücreti: 900 TL

Top