Türkçe, Türkçe Öğretimi, Türkçe Öğretmeni İlanı, Türkçe Okutmanı İlanı, Yunus Emre Enstitüsü Personel Alımı İlanı, Türkiye Maarif Vakfı Personel Alımı İlanı, Türkoloji Bursları, Türkçe Yaz Okulları, Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programları  gibi Türkçeyle ilgili her türlü duyurulara bu sayfada yer verilmektedir...

7 Nisan 2018 tarihinde Türkiye'de ilk defa düzenlenen "TEKNOLOJİ TABANLI TÜRKÇE ÖĞRETİM PANELİ"nin ikincisi 19 Ocak 2019 Cumartesi günü Turqua Group, Akademi Beyoğlu, Online Education Center ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile İstanbul'da gerçekleştirilecektir.

Bu panel; yeni nesil öğretmen ve öğrenciler, web 2.0 araçları, digital sınıflar, digital öğretmenler, uzaktan Türkçe, interaktif Türkçe, dünyada dil öğretiminde yeni trendler, Z kuşağa yönelik eğitim yaklaşımları gibi birçok konuda Türkiye'de Türkçe öğretimine yeni yaklaşımlar getirmeyi amaçlamaktadır. Dilde yeni öğretim tekniklerinin yanında dil öğretmede sınırların ötesindeki deneyimi konuşacağımız panelimize dil öğretmede teknolojik gelişmelerle ilgilenen, bu alanda kendini geliştirmek ve teknoloji altyapılı öğretime gelecekte katkı sağlamak isteyen herkes davetlidir.

Milli Eğitim Bakanlığı yurtdışı görevi için 155 Öğretim Üyesi/Öğretim Görevlisi/Okutman görevlendirecek. Bakanlık sınavla ilgili esasların, başvuru şartlarının, kontenjanların bulunduğu “Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretim Üyesi/Öğretim Görevlisi/Okutman Seçme Sınavı Başvuru Kılavuzu” nu yayımladı. 

Önemli Not: Bu kılavuz kapsamında başvuru yapan adaylar, Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı Başvuru Kılavuzu 2019” kapsamında gerçekleştirilecek sınavlara başvuru yapamazlar. Adayların iki kılavuzdan birine (kendilerine en uygun olana) başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bakanlık, yapılacak olan sınav ve değerlendirmeler sonrası seçilenleri 49 farklı ülkede görevlendirmeyi planlamaktadır. Ülkeler listesi aşağıda yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 yılında yurt dışında görevlendirilecek öğretmenler için “Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı” kılavuzunu yayımladı.

Sınav, yurt dışında görevlendirilecek öğretmenleri seçmek amacıyla açılmış olup kılavuzda belirtilen esaslar çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ile Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir.

Önemli Not: Bu kılavuz kapsamında başvuru yapan adaylar, “Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretim Üyesi/Öğretim Görevlisi/Okutman Seçme Sınavı Başvuru Kılavuzu 2019” kapsamında gerçekleştirilecek sınava başvuru yapamazlar.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından 2019 yılı Ocak ayı itibarıyla verilecek olan eğitim ve araştırma bursu başvuruları 14-23 Kasım 2018 tarihleri arasında alınacaktır.

Başvurular E-Devlet - www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan e-Hizmetler bağlantısında bulunan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu başlığı altındaki uygulamadan yapılacaktır.

Bursunun devam etmesini isteyen lisans öğrencilerinin dilekçeleriyle birlikte diğer evraklarını posta yoluyla Türk Dil Kurumu Başkanlığı Atatürk Bulvarı No.: 217 06680 Kavaklıdere/ANKARA adresine ulaştırmaları gerekmektedir. Bu öğrencilerin e-devlet üzerinden yapılan başvuruları dikkate alınmayacaktır.

Sakarya Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAKARYA ÜNİVERSİTESİ TÖMER) tarafından uzaktan öğretim yoluyla başlatılacak olan Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Sertifika Programı aşağıdaki takvim ve bilgiler doğrultusunda uygulanacaktır.

BAŞVURU ve KAYIT TARİHLERİ:* 28 EKİM-15 KASIM 2018
DERSLERİN BAŞLAMASI: 16 KASIM-16 ARALIK 2018
UYGULAMA VE STAJ:** 26 KASIM-14 ARALIK 2018
SERTİFİKA SINAVI (ONLİNE):*** 17 ARALIK 2018
PROGRAM ÜCRETİ: 1000 TL (Sakarya Üniversitesi öğrenci ve mezunlarına; Sakarya Üniversitesi personeli/emekli personeli eş ve çocuklarına 800 TL)

Scroll to top