Ankara Üniversitesi TÖMER 22 Ocak - 18 Şubat 2019 tarihleri arasında Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı düzenliyor.

Programa Türkçeyi yabancı dil olarak öğretmeyi hedefleyen üniversite mezunları ya da üniversitelerin son sınıf öğrencileri başvurabiliyor. Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır.

Programı başarıyla tamamlayan adaylar Ankara Üniversitesi TÖMER Müdürü imzalı "Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifikası" almaya hak kazanır.

7 Nisan 2018 tarihinde Türkiye'de ilk defa düzenlenen "TEKNOLOJİ TABANLI TÜRKÇE ÖĞRETİM PANELİ"nin ikincisi 19 Ocak 2019 Cumartesi günü Turqua Group, Akademi Beyoğlu, Online Education Center ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile İstanbul'da gerçekleştirilecektir.

Bu panel; yeni nesil öğretmen ve öğrenciler, web 2.0 araçları, digital sınıflar, digital öğretmenler, uzaktan Türkçe, interaktif Türkçe, dünyada dil öğretiminde yeni trendler, Z kuşağa yönelik eğitim yaklaşımları gibi birçok konuda Türkiye'de Türkçe öğretimine yeni yaklaşımlar getirmeyi amaçlamaktadır. Dilde yeni öğretim tekniklerinin yanında dil öğretmede sınırların ötesindeki deneyimi konuşacağımız panelimize dil öğretmede teknolojik gelişmelerle ilgilenen, bu alanda kendini geliştirmek ve teknoloji altyapılı öğretime gelecekte katkı sağlamak isteyen herkes davetlidir.

Milli Eğitim Bakanlığı yurtdışı görevi için 155 Öğretim Üyesi/Öğretim Görevlisi/Okutman görevlendirecek. Bakanlık sınavla ilgili esasların, başvuru şartlarının, kontenjanların bulunduğu “Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretim Üyesi/Öğretim Görevlisi/Okutman Seçme Sınavı Başvuru Kılavuzu” nu yayımladı. 

Önemli Not: Bu kılavuz kapsamında başvuru yapan adaylar, Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı Başvuru Kılavuzu 2019” kapsamında gerçekleştirilecek sınavlara başvuru yapamazlar. Adayların iki kılavuzdan birine (kendilerine en uygun olana) başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bakanlık, yapılacak olan sınav ve değerlendirmeler sonrası seçilenleri 49 farklı ülkede görevlendirmeyi planlamaktadır. Ülkeler listesi aşağıda yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 yılında yurt dışında görevlendirilecek öğretmenler için “Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı” kılavuzunu yayımladı.

Sınav, yurt dışında görevlendirilecek öğretmenleri seçmek amacıyla açılmış olup kılavuzda belirtilen esaslar çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ile Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir.

Önemli Not: Bu kılavuz kapsamında başvuru yapan adaylar, “Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretim Üyesi/Öğretim Görevlisi/Okutman Seçme Sınavı Başvuru Kılavuzu 2019” kapsamında gerçekleştirilecek sınava başvuru yapamazlar.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından 2019 yılı Ocak ayı itibarıyla verilecek olan eğitim ve araştırma bursu başvuruları 14-23 Kasım 2018 tarihleri arasında alınacaktır.

Başvurular E-Devlet - www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan e-Hizmetler bağlantısında bulunan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu başlığı altındaki uygulamadan yapılacaktır.

Bursunun devam etmesini isteyen lisans öğrencilerinin dilekçeleriyle birlikte diğer evraklarını posta yoluyla Türk Dil Kurumu Başkanlığı Atatürk Bulvarı No.: 217 06680 Kavaklıdere/ANKARA adresine ulaştırmaları gerekmektedir. Bu öğrencilerin e-devlet üzerinden yapılan başvuruları dikkate alınmayacaktır.

Scroll to top