Türkçe, Türkçe Öğretimi, Türkçe Öğretmeni İlanı, Türkçe Okutmanı İlanı, Yunus Emre Enstitüsü Personel Alımı İlanı, Türkiye Maarif Vakfı Personel Alımı İlanı, Türkoloji Bursları, Türkçe Yaz Okulları, Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programları  gibi Türkçeyle ilgili her türlü duyurulara bu sayfada yer verilmektedir...

Manas üniversitesi 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Personel İlanı. Manas Üniversitesi 5 Türkçe okutmanı istihdam edecek. Başvuru yapabilmek için Türk dili ve edebiyatı, Türkçe öğretmenliği, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türkoloji, Türk Dilbilimi bölümlerinden birinden mezun olmuş olmak, ALES'ten en az 60, YDS'den en az 50 puan almış olmak, 3 yıl tecrübeli ya da yüksek lisans mezunu olmak temel şartlar arasında.

Uluslararası alanda periyodik olarak Türkçe Yeterlik Sıanavı uygulayan Yunus Emre Enstitüsü 2017 yılı sınav tarihlerini açıkladı. Bugüne kadar onlarca ülkeden binlerce kişinin katıldığı sınava 2017 yılında daha fazla öğrecinin girmesi bekleniyor. Dünyada Türkçe öğrenenlerin, özellikle de Türkiye'de eğitim görmek isteyenlerin sayısındaki büyük artış Türkçe Yeterlik Sınavı'na olan talebi de artırıyor. Zira, Türkçe Yeterlik Sınavın'nda başarılı olan adaylar Türkiye'de eğitim hakkı kazandıkları takdirde hazırlık sınıfı okumadan 1. sınıfa başlayabiliyorlar.

 

2017 Yılı Türkçe Yeterlik Sınavı Tarihleri

 14 Ocak 2017 Cumartesi

13 Mayıs 2017 Cumartesi

12 Ağustos 2017 Cumartesi

Yunus Emre Enstitüsü ile Sakarya Üniversitesi işbirliği yaparak 18 Temmuz-12 Ağustos 2016 tarihleri arasında Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Sertifika Programı düzenleyecektir.
Teorik derslerin ve uygulama eğitiminin Sakarya Üniversitesi TÖMER'de yapılacağı programa başvurular 27 Haziran -12 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapılabilecek.

Kursiyerler, program boyunca hafta içi saat 09.00’dan öğleye kadar TÖMER sınıflarında uzman okutmanların gözetiminde yabancı öğrencilere verilen derslere katılacaklardır. Öğleden sonra da yine alanında uzman akademisyenlerin vereceği teorik eğitimler ve atölye çalışmalarına katılacaklardır.

Programın son haftasında örnek bir ders anlatımı ve yazılı sınav ile değerlendirmeye alınacak kursiyerlerden başarılı olanlara, 12 Ağustos 2016 Cuma günü düzenlenecek kapanış programında sertifikaları verilecektir.

Yunus Emre Enstitüsü Türkoloji Projesi Kapsamında 2016-2017 Öğretim Yılı için Yurt Dışındaki Üniversitelerde Çalışmak Üzere Öğretim Elemanları Görevlendirilecektir.

Yunus Emre Enstitüsü ile Yükseköğretim Kurulunun eşgüdüm içerisinde yürüttüğü Türkoloji Projesi kapsamında, Türkiye’de Türkçe Öğretimi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretimi, Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Türkoloji Bölümlerinde çalışan, Ek-4: Görevlendirme Yapılacak Ülke ve Üniversite Listesi ile Başvuru Şartlarında belirtilen şartları taşıyan öğretim elemanları, 2016-2017 öğretim yılında yurt dışındaki üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı/Türkoloji Bölümlerinde görevlendirileceklerdir.

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi 8 Türkçe okutmanı istihdam edecektir. Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe Öğretmenliği, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türkoloji, Türk Dilbilimi bölümlerini lisans düzeyinde tamamlamış olanlar başvuru yapabilecek. Belirtilen alanlarda lisans eğitimini tamamlamak şartıyla aynı alanlarda yüksek lisans yapmış olanların tercih sebebi olduğu belirtiliyor.

RizVN Login
Scroll to top