Manas Üniversitesi Okutman İlanı

Manas üniversitesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Personel İlanı. Manas Üniversitesi 5 Türkçe okutmanı istihdam edecek. Başvurular Üniversitenin Öğretim Elemanı Planlama, Temin ve Seçme Komisyonu tarafından, "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği" ve "Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesine Alınacak Öğretim Görevlisi, Okutman ve Uzmanların Seçimi ve Atanması Yönergesi" uyarınca değerlendirilecektir. İlgili kadrolara müracaat eden adayların vatandaşı olduğu ülkenin devlet ve/veya resmi dili yabancı dil olarak kabul edilmez.

Başvuru yapabilmek için temel kriterler: 

 • Üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Türkçe Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi ve Türkoloji Bölümlerinden mezun olmak
 • ALES veya uluslararası geçerliliği olan sınavlardan en az 60 puana sahip olmak,
 • YDS/YÖKDİL veya uluslararası geçerliliği olan sınavlardan en az 50 puana sahip olmak,
 • Mezuniyetten sonra alanında en az üç yıllık mesleki deneyim sahibi veya yüksek lisans mezunu olmak.

Gerekli Belgeler:

 • Okutman Kadrolarına Yapılacak Başvurular için:
 • Başvuru Formu* (Aşağıdaki bağlantıda)
 • Özgeçmiş
 • Doktora/Yüksek Lisans/Mezuniyet ve denklik belgeleri
 • Bilimsel Çalışma ve Yayınlar Listesi
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • 1 Adet Fotoğraf
 • Adli Sicil Kaydı

 

Başvuru Adresleri: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Cal Mikrorayonu No: 30/42, C. Aytmatov Yerleşkesi Rektörlük Binası Bişkek-Kırgızistan, Personel Dairesi Başkanlığı (Oda No: 112),
e-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (belgelerinizi bu e-posta adresine gönderebilirsiniz), Tel: 00996 (312) 49 27 81-82, Faks: 00996 (312) 54 19 35
Not: Başvurular Üniversitemiz Öğretim Elemanı Planlama, Temin ve Seçme Komisyonu tarafından, "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği" ve "Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesine Alınacak Öğretim Görevlisi, Okutman ve Uzmanların Seçimi ve Atanması Yönergesi" (http://manas.edu.kg/index.php/tr/ktmu-emevzuat) uyarınca değerlendirilecektir. İlgili kadrolara müracaat eden adayların vatandaşı olduğu ülkenin devlet ve/veya resmi dili yabancı dil olarak kabul edilmez.
* Başvuru Formuna (http://www.manas.edu.kg/index.php/dokumanlar), adresinden ulaşılabilir.

 

Diğer kadro ilanları için bakınız...

KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİ

Üniversite, 30 Eylül 1995 tarihinde İzmir’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti hükümeti arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek şehrinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi kurulmasına dair anlaşma” nın her iki ülke yetkili makamlarınca onaylanmasına müteakip 1997-1998 öğretim yılında öğretime başlamıştır.

Üniversiteye 3 ana kaynaktan öğrenci kabul edilmektedir. Bu kaynaklar, Kırgızistan, Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri ile Akraba Topluluklar başta olmak üzere diğer ülkelerdir.

Kırgızistan’dan öğrenci kabulü, Üniversitenin her yıl yapmakta olduğu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (Manas-ÖSYS) ve Kırgızistan Genel Devlet Sınavı (ORT) sonuçlarına göre yapılmaktadır. Türkiye’den öğrenci kabulü, T.C. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarından gerçekleştirilen merkezi sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır. Kırgızistan ve Türkiye dışından Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklardan öğrenci kabulü, Rektörlük tarafından kurulan Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklardan Öğrenci Kabul Komisyonu koordinatörlüğünde yapılmaktadır.

2014-2015 Eğitim-Öğretim döneminde Güz Yarıyılı itibariyle 9 Fakülte, 4 Yüksekokul, 1 Meslek Yüksekokulu’nda 4891 lisans ve önlisans, 2 Enstitüde ise 243 Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi öğrenimini sürdürmektedir.

Üniversite, Türkiye ve Kırgızistan’daki devlet üniversiteleri ile aynı statüde özerk bir üniversitedir. Üniversitede eğitim-öğretim ücretsiz olup öğrencilere “Giriş Kontenjanı Bursu”, “Akademik Başarı Bursu”, “Destek Bursu” ve “Milli Sporcu Bursu” verilmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler Türkiye’de Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerine sağlanan burs ve kredilerden yararlanabilmektedir. Ders kitapları da Üniversitemizce karşılanmaktadır. Öğrencilere ucuz ve kaliteli yemek hizmeti verilmektedir. Öğrencilerin kampus içerisinde sağlıklı ve modern Öğrenci Evleri'nde barınma imkanı mevcuttur. Eğitim-Öğretim Dili, Türkiye Türkçesi ve Kırgızca’dır. Ayrıca bazı programlarda Rusça, İngilizce ve Çince eğitim-öğretim yapılmaktadır.

Eğitim süresi 4 yıl olan fakülte ve yüksekokullardan öğrenciler lisans diplomaları, 2 yıllık meslek yüksekokullarından önlisans diploması alarak mezun olurlar. Eğitim-Öğretim süresi 5 yıl olan Veteriner Fakültesi ise, “Veteriner Hekim” unvanı ve “Yüksek Lisans” diplomasıyla mezun verir.

Site: http://manas.edu.kg

 

Yorum ekle


RizVN Login
Scroll to top