Kelime hazinesi odaklı

Bilimsel araştırmalar, İngilizceyi iyi okuyan, yazan, konuşan ve anlayan öğrencilerin kelime hazinelerinin, diğer öğrencilere göre daha geniş olduğunu gösteriyor.(1) Dolayısıyla uzmanlar enerjinizi öncelikle kelime hazinenize yönlendirmenizi tavsiye ediyor.

 İşe yarar kelimeler

Lingopolis, İngilizce’de en sık kullanılan 3000’den fazla kelimenin yaygın anlamlarını hedef alıyor. Bilimsel araştırmalara göre bu kelimeler, çoğu İngilizce metin, web sitesi, televizyon ve film içeriğinin %90’ını oluşturuyor. (Lingopolis, bütün New General Service List(2) kelimelerini, 1000’den fazla A1/A2 seviyesinde kelimeyle başlayarak, CEF seviyelerine göre gruplayarak öğretiyor.)

 

Doğru seviyeler

Lingopolis kelimeleri size tam doğru seviyede öğretir. Kelimeler, Cambridge Üniversitesi’nin, dünya çapında yüzbinlerce öğrencinin test sonuçlarına göre geliştirilmi English Vocabulary Profile(3) kullanılarak, Common European Framework’ün(4) altı seviyesine ayrılmıştır.

Temalı öğrenme

Bilimsel araştırmalar birbirine benzer kelimeleri (örneğin, aylar, renkler, ev eşyaları, vb), ya da telafuzu ya da yazılışı benzer kelimeleri birlikte öğrenmeye çalışmanın hafızaya yararlı olmadığını gösteriyor.(5)

Lingopolis bu kelimeleri birbirinden ayırıyor ve araştırmalara göre ezberlemeyi kolaylaştıran açık temalar etrafında gruplandırıyor.

Cambridge Sözlükleri

Lingopolis, İngilizce öğrenenler arasında en popüler online sözlük(6) olan Cambridge Dictionaries Online’dan(7) çeviriler, ses kayıtları ve örnekler içeriyor. Araştırmalara göre çevirilerle başlamanın kelimeleri daha hızlı, daha doğru öğrenmeye ve daha uzun süre hatırlamaya yardım ettiğini gösteriyor. Güvenilir ses kayıtları ve örnekler, kelimelerin nasıl kullanıldığını gösteriyor.

Gerçek İngilizce

Lingopolis Cambridge Corpus.(8) desteğiyle yaratılmış binlerce soru içeriyor. Cambridge Corpus, gerçek İngilizce metin ve ses kayıdı çözümlemelerinden oluşan, milyarlarca kelimelik bir koleksiyon. Bu Lingopolis’de karşınıza çıkan soruların ve örneklerin en yararlı ve otantik İngilizce olmasını sağlıyor.

Hafıza algoritması

Lingopolis gelişiminizi kelime kelime takip edip, yeni kelimeler öğrendikçe eskilerini unutmamanız için “aralıklı tekrar” hafıza algoritması kullanıyor.

Aktif hatırlama yoluyla öğrenme

Araştırmalar, kendi kendini sınamanın aynı listeyi tekrar çalışmaya göre iki kat daha etkili olduğunu gösteriyor.(9) Lingopolis sınamayı çeşitli soru formatlarıyla birleştiriyor: receptive ve productive çeviri sorularının yanısıra “sadece İngilizce” soru formatları hafızanızı mümkün olduğunca hızlı güçlendirmenizi sağlıyor.

Kendi kendine öğrenmenin eğlenceli yolu

Sadece sınıfta kelime öğrenmek, yeteri kadar kelime öğrenmenizi sağlamaz. Araştırmalar, kendi kendinize kelime öğrenin, eğlence için okuma becerinizin “kilidini açmak” için zorunlu olduğunu gösteriyor.(10) Bu, kelime hazinenizi, konuşma becerinizi ve sınav performansınızı geliştirmek için yapabileceğiniz en önemli şey.

1 Folse, Keith. Vocabulary Myths: Applying Second Language Research To Classroom Teaching. N.p.: University of Michigan Press, 2004. Print.

2 New General Service List

3 Common European Framework

4 English Vocabulary Profile

5 Paul Nation. Learning vocabulary in Lexical Sets: Dangers and Guidelines TESOL Journal. 2000.

6 Cambridge Dictionaries Online

7 Cambridge University Press

8 Cambridge English Corpus

9 Karpicke, J. D., & Blunt, J. R. Retrieval practice produces more learning than elaborative studying with concept mapping. Science, 331, 772-775. 2011.

10 Norbert Schmitt Instructed Second Language Vocabulary Learning. 2008

 

Kaynak: playlingo.co

www.lingopolis.com

Yorum ekle


RizVN Login
Scroll to top